A A+ A++

W każdy czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego (Pięćdziesiątnica, potocznie Zielone Świątki), obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Święto te znane jest potocznie Bożym Ciałem. Co roku wierni przechodzą w procesji z Monstrancją pomiędzy czterema stacjami. Oddają się modlitwie, refleksji nad swoją wiarą oraz sumieniem.

Boże Ciało jest świętem Kościoła katolickiego. W skrócie jest to uroczystość liturgiczna dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie – dlatego też pod czas procesji jest niesiona Monstrancja z konsekrowaną hostią.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Polsce jest obchodzone od 1320 roku, za sprawą biskupa krakowskiego Nankiera. W 1420 roku na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość Bożego Ciała za powszechną i od tego czasu obchodzona była we wszystkich kościołach w Polsce. Jednak samo święto zostało ustalone i rozpowszechnione przez papieża Urbana IV poprzez ogłoszenie bulli Transiturus de hoc mundo w 1264 roku.

Uroczystość odbywa się poprzez Mszę Świętą oraz procesję, która zatrzymuje się na czterech stacjach. Kapłani przenoszą Monstrancję z Najświętszym Sakramentem, a na sam koniec udzielają uroczystego błogosławieństwa.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGdyńskie mosty posłużą w Europie
Następny artykułSkrzyżowania ulic Dulina – Kańskiego oraz Dulina – Sokoła – zmiany w organizacji ruchu