Liczba odwiedzających Piotrków Trybunalski zapewne nigdy nie będzie satysfakcjonująca i zawsze będzie można liczyć na więcej, ale nie od razu Rzym zbudowano. Piotrków zresztą też. Pierwsze wzmianki o tym, że istniał tu ośrodek miejski pojawiają się w latach 1224-41, kiedy to datowane są w Piotrkowie nadania na rzecz klasztorów w Witowie, Sulejowie, Pabianicach i Wolborzu. Najprawdopodobniej w tym właśnie czasie Piotrków otrzymał prawa miejskie i pozwolenie używania pieczęci orła piastowskiego, choć początki osadnictwa w tym miejscu są o wiele starsze.
Najstarszą częścią starówki, bo o niej dziś mowa, jest Rynek Trybunalski, który wraz z sąsiednimi ulicami wiele lat później nakazał otoczyć murem Kazimierz Wielki. Wówczas w obszarze tym znajdowały się trzy bramy – Sieradzka, Krakowska i Wolborska, zaś obwarowania uzupełniało poza nimi jeszcze 10 baszt. Dziś zachowały się tylko pozostałości dawnych umocnień i murów. Jednak mimo tego można naliczyć blisko 100 zabytkowych budowli z różnych okresów.
Wiele z tych wiekowych budynków to obiekty sakralne. W obrębie piotrkowskiej starówki znajdują się liczne klasztory (Jezuitów, Dominikanów, Dominikanek i Bernardynów), a także kościoły i kapliczki. Prawdziwą perełką zarówno architektoniczną, jak i historyczną są nieco oddalone od dawnego centrum obiekty – Zamek, Wieża Ciśnień, a także budynek sądu czy cerkiew.
Znajdujące się przy rynku kamienice kupieckie zasługują uwagę na zachowane jeszcze w części podcienia i inne elementy architektoniczne. W wielu z nich mieszczą się obiekty muzealne i godne odwiedzin restauracje.
Cały układ urbanistyczny Piotrkowa zasługuje na uwagę, a sięga drugiej połowy XIII wieku. Wraz z centralnie położonym rynkiem stanowi jeden z nielicznych w środkowej Polsce przykładów zachowanego zespołu dawnej zabudowy miejskiej. Spacerując po uliczkach Starego Miasta warto zwrócić uwagę także na to co mamy pod stopami, bowiem na ulicy Farnej zachowano pamięć o danych rzemieślnikach umieszczając w ulicy tabliczki z herbami dawnych cechów. Na elewacjach z kolei warto zwrócić uwagę na inne tabliczki. Przypominają one mieszkańcom i turystom o filmach, które warto znać i obejrzeć, a w których na wielu scenach można dojrzeć wiele piotrkowskich ulic.
W zasadzie na Starym Mieście co kilka kroków czeka historia i liczne ciekawostki. Warto je poznać i opowiedzieć o nich bliskim odwiedzających Piotrków Trybunalski.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS