A A+ A++

Kilka godzin w kolejce, bez gwarancji, że uda im się wejść. Tak mieszkańcy Niegosławic korzystają teraz z banku.

Ludzie stoją po kilka godzin w kolejce głównie po to, by zlikwidować konto.  Bank czynny jest tylko w poniedziałki w godz. 8:30-15:00. Kilkadziesiąt osób zastaliśmy tam w poniedziałek, 25 stycznia. Pierwsze osoby w kolejce ustawiły się już około 7:00.

W centrum Niegosławic czynna jest filia Banku Spółdzielczego z Przemkowa. Od stycznia opłata za każdą wykonaną w nim transakcję wynosi 10 zł.

– Ja miałem do zapłaty 7 zł. Jak popatrzyłem na kwotę opłaty, to wybrałem pieniądze, zlikwidowałem konto. Taniej jest mi robić opłaty na poczcie i tam założyłem konto. Na poczcie jak było dziennie po 20 klientów, to teraz jest ich ponad 100 dziennie – mówi pan Stanisław.

– Jak tutaj bank otworzyli, to prawie wszyscy otwierali w nim konto, bo na miejscu. Teraz jest problem, żeby w tygodniu wybrać pieniądze albo chociaż zapłacić rachunki. Prawie wszyscy, co stoją w tej kolejce tutaj, chcą likwidować konto, bo mają tego dosyć. Mało kto może bez problemu jechać do Przemkowa – dodaje pani Leokadia.

-Z tego banku korzystają mieszkańcy głównie z jednej części gminy. Samych Niegosławic, Przecławia Nowej i Starej Jabłony. Stąd było najbliżej, a teraz się okazuje, że same kłopoty – mówi Piotr Gajda.

-Stoję już trzecią godzinę. Chcę zamknąć konto. Nie pasuje mi to, że czynne jest raz w tygodniu. Nie wiem też czy pieniądze są bezpieczne, skoro bank się zamyka – zauważa pani Daria.

-Ja nie mam żadnych milionów na koncie. Ale konto likwiduję, bo szkoda mi zachodu. Pojechałem specjalnie do Przemkowa, ale też są takie kolejki, jadą tam od nas m.in. ci, którzy nie zdążyli tu załatwić swoich spraw w poniedziałek – mówi Zygmunt Rachwalski.

– Stoję już ponad godzinę, a nawet nie jestem w stanie policzyć, ile osób jest przede mną. Jest godz. 10:30, a ja nie mam pewności, że w ogóle uda mi się wejść do środka – dodaje P. Gajda.

-Żeby dojechać tu z Zagóry musiałam wynająć samochód. Też chcę zamknąć to konto. To nie jest dla mnie bank, jak nie mogę w dowolnej chwili zapłacić np. rachunków, kiedy akurat jestem w gminie. – dodaje Władysława Gandea.

Gmina też zamknęła

Bank Spółdzielnczy w Przemkowie ze względu na sytuację finansową przeszedł przymusową restrukturyzację. W ubiegłym roku został przejęty przez Spółdzielczą Grupę Bankową z Poznania. Wszystkie numery kont wraz z pełną ich zawartością zostały przeniesione do SGB. Karty i bankowość elektroniczna działają cały czas na tej samej zasadzie.

Początkowo klienci obsługiwani byli bez zmian w siedzibach banku, ale też w jego filiach, m.in. w Niegosławicach. Pod koniec roku jednak filia w Niegosławicach czynna była już  tylko 3 razy w tygodniu, a od stycznia przyjmuje klientów tylko w poniedziałki. Zamknięto już także  filie Banku  w Nowym Miasteczku, Kożuchowie, Gaworzycach.

W Niegosławicach bank ma wynajmowane pomieszczenia w tym samym budynku, w którym jest Urząd Gminy.

-Ja sam pisałem pisma do banku z prośbą o wyjaśnienie, bo wiem, że mieszkańcy są niezadowoleni. Jak banku z Przemkowa u nas nie będzie, to będziemy szukać innego do tego lokalu. Wiemy, że bank na miejscu jest potrzebny, chociażby do obsługi emerytur. Do tej pory nie dostaliśmy żadnej informacji o tym, że umowa wynajmu będzie wypowiadana, ale patrząc na to, co się dzieje, to już się jej chyba możemy spodziewać – mówi wójt Jan Kosiński. -Wiem, że mieszkańcy denerwują się na to, że muszą stać w kolejkach.  Sam byłem w ubiegłym tygodniu w Przemkowie i stałem w kolejce 4 godziny – dodaje.

Gmina miała również konto w tym banku, ale przeniosła je do innego. -Zdarzały się problemy z wypłatami, były różne niedociągnięcia. Przenieśliśmy się do innego banku, żeby wszystko działało na bieżąco – dodaje wójt. 

Nieoficjalnie mówi się, że po likwidacji filii SGB w Niegosławicach, w jego miejscu  miałby się otworzyć Bank Spółdzielczy z Żagania, który ma teraz siedzibę przy stacji w Niegosławicach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW gminie Lipowa mają swoją walutę!
Następny artykułBorys przeszedł przez piekło