A A+ A++

Uchwały w sprawie nadania nazw sześciu ulicom w Częstochowie radni przyjęli na sesji 8 czerwca.

Imię Gustawa Grackiego otrzymała ulica boczna od ul. Ostatniej – w sąsiedztwie ul. Powstańców Warszawy (Dźbów).

Gustaw Gracki podczas uroczystości z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – Częstochowa, 1 sierpnia 2005 r. Fot. Sebastian Adamus / AG

Lokalizacja nie jest przypadkowa, bowiem zmarły w 2013 r. Gustaw Gracki, znany częstochowski polonista i pedagog, był żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem powstania warszawskiego. W Częstochowie uczył w Liceum TPD nr 1 (późniejszym “Mickiewiczu”), Studium Nauczycielskim i Liceum Korespondencyjnym dla Pracujących, a dodatkowo także w Szkole Pielęgniarskiej, Szkole Położnych i Liceum Felczerskim. W 1969 r. związał się z II LO im. Traugutta (był zastępcą dyrektora). Był także wiceprezesem oddziału miejskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego i wizytatorem metodykiem języka polskiego. W 2008 r. wydał książkę “Wspomnienia z Powstania Warszawskiego”. Jest pochowany w Ruszczy k. Krakowa, ale na cmentarzu Kule w Częstochowie jest poświęcona mu tablica.

Jerzy Duda-Gracz patronować ma bocznej ulicy od ul. Zakopiańskiej (Parkitka).

Jerzy Duda-GraczJerzy Duda-Gracz SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Był absolwentem dzisiejszego Zespołu Szkół Plastycznych w Częstochowie. Jego obrazy, rozpoznawalne przez miłośników malarstwa na całym świecie, znajdują się w renomowanych kolekcjach m.in. w Muzeum Watykańskim, we Florencji, Paryżu, Wiedniu, Moskwie. Choć swoje życie związał z Katowicami, to rodzinna Częstochowa stanowiła istotny punkt odniesienia dla jego twórczości. Wykonana dla Jasnej Góry “Golgota Jasnogórska” pozostaje jedną z jego najważniejszych malarskich realizacji. Zmarł w 2004 r.

Imiona Edwarda Reszkego oraz Wojciecha Kilara będą nosić dwie boczne ulice od ul. Poleskiej (także na Parkitce).

Zmarły w 1917 r. Edward Reszke był światowej sławy śpiewakiem, jednym z utalentowanej trójki rodzeństwa – obok Jana i Józefiny. Ponad 300 razy wystąpił w Royal Opera House w Londynie, był solistą nowojorskiej Metropolitan Opera. Sławę przyniosła mu rola Mefista w operze “Faust” Gounoda. Miał majątek w miejscowości Garnek, został pochowany na cmentarzu w Borownie (powiat częstochowski). W Filharmonii Częstochowskiej odbywa się cykliczny konkurs dla młodych wokalistów im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków.

Edward Reszke (1853-1917) w operowej roli. Razem z bratem Janem i siostrą Józefiną zawojowali sceny całego świataEdward Reszke (1853-1917) w operowej roli. Razem z bratem Janem i siostrą Józefiną zawojowali sceny całego świata 

Wojciech Kilar był pianistą i kompozytorem, zasłynął jako autor muzyki filmowej. Stworzył muzykę do ponad 130 filmów – m.in. do “Draculi” Francisa F. Coppoli. Ważne miejsce w jego twórczości zajmowała również muzyka inspirowana chrześcijaństwem, sam kompozytor należał do konfraterni zakonu paulinów. Był laureatem krajowych i zagranicznych konkursów muzycznych, wiceprezesem Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich, honorowym członkiem Światowego Kongresu Kresowian. Zmarł w 2013 r.

Podczas sesji radni ustalili również, że na mapie Częstochowy zaistnieją ulice Czereśniowa i Bażantowa. Pierwsza to boczna droga od Sztormowej, druga – boczna od Konwaliowej (obie na Stradomiu). Nazwy zaproponowali właściciele działek, przez które prowadzą bezimienne dotąd drogi.

Czytaj nasz Codzienny Poradnik Antywirusowy i bądź na bieżąco

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł160 nowych zakażeń w województwie śląskim
Następny artykułMinister kultury uczcił pamięć Ofiar niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych (komunikat)