Europejski Mechanizm Finansowy, środki norweskie i 16 mln złotych przeznaczonych na inwestycje i projekty, które będą realizowane na terenie Starachowic. To wszystko było tematem konferencji prasowej zwołanej przez prezydenta Marka Materka. Konferencja odbyła się na terenie Szkoły Podstawowej nr 11 i nie był to wybór przypadkowy. To właśnie w tej placówce rozpoczęto realizację różnych projektów, które zmierzają do tego, by Eko Szkoła ruszyła na bazie tej szkoły.
Najważniejsze projekty, które w ramach funduszy norweskich realizuje Gmina Starachowice to między innymi rozbudowa Pałacyku przy ulicy Konstytucji 3 maja. Ma on się stać miejscem kreatywnego biznesu ale także służyć lokalnej społeczności. Na inwestycyjnej scenie znalazł się również budynek danego Gimnazjum nr 3, które ma zostać przystosowane do potrzeb tworzącej się Eko Szkoły. Kolejny projekt dotyczy stworzenia świetlicy środowiskowej, która działa w sercu starachowickiej rewitalizacji czyli na os. Wzgórze.
Wstępem do tego projektu było stworzenie Spółdzielni Socjalnej Starachowiczanka, która służy temu, by osoby, które przez lata były wykluczone z życia zawodowego ,wróciły na rynek pracy i same dbały o potrzeby swoje i swoich bliskich. W ramach Projektu Norweskiego działa również Asystent Międzykulturowy:
Kolejne projekty są przygotowaniem różnych programów, między innymi mieszkaniowych. Chodzi o to, by powstające mieszkania były odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne w związku z lokalami czynszowymi na wynajem, ale też rynku inwestycjnego.
Nie da się pominąć programów dotyczących gospodarki nisko-emisyjnej i zakupu drona antysmogowego. Starachowice się duszą – mówi prezydent Marek Materek
Prezydent zaapelował, by opalać kotły tym, co jest dopuszczone, ale przede wszystkim tym, co nie szkodzi środowisku, zdrowiu i życiu.
W ramach funduszy norweskich powstaje szereg dokumentów o charakterze strategicznym, jednym z nich ma być opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu po byłym szpitalu położonym przy ulicy Radomskiej. Wiceprezydent Marcin Gołębiowski zachęcił do udziału w warsztatach Charette. To intensywne, kilkudniowe sesje, które mają na celu wypracowanie i przedstawienie wspólnej koncepcji zagospodarowania danej przestrzeni.
Te spotkania konsultacyjne odbędą się 18 i 19 stycznia bieżącego roku. To będą dwa dni warsztatowe, czego 18 stycznia (środa) w godzinach od 17:00 do 19 na Sali Olimpia odbędą się konsultacje dla społeczności Starachowic z biurem architektonicznym. Będzie można zgłosić swoje uwagi, propozycje.
Kolejne spotkanie odbędzie się w lutym. 16 lutego odbędzie się podobne spotkanie konsultacyjne. Szczegóły na stronie starachowice.eu.
O potrzebie istnienia świetlicy środowiskowej Centrum Aktywności Społecznej na os. Wzgórze mówiła dyrektor Centrum Usług Społecznych Wioletta Grosicka.
CAS jest również odpowiedzią na potrzeby osób dorosłych i starszych. Dla nich także organizowane są zajęcia, spotkania integracyjne. W najbliższym czasie planowane jest stworzenie klubu mam, gdzie mamy będą mogły korzystać z pomocy kwalifikowanego doradcy, ale także będzie tam możliwość wymiany doświadczeń związanych z macierzyństwem.
Na podopiecznych świetlicy czekają warsztaty animacyjne, kulinarne i naukowe. Przewidziane są również wyjścia do kina i na lodowisko. Ale to nie wszystko:
O tym ,że Eko Szkoła staje się faktem mówiła dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11. Biuro projektowe już wykonuje projekt zagospodarowania budynku i przestrzeni wokół szkoły. Być może już za rok będzie można podziwiać efekty. Także kadra jest już w zakresie eko szkoły przeszkolona.
To, co zostanie w tej placówce stworzone ma za zadanie służyć nie tylko dzieciom, ale wszystkim mieszkańcom Starachowic, także w zakresie podniesienia świadomości ekologicznej. Eko szkoła to jednak nie tylko remont budynku:
Realizowane zadanie ma przysłużyć się także temu, żeby Starachowice mogły zyskać miano miasta prawdziwie ekologicznego.
Starachowice są jednym z 29, miast, które zakwalifikowały się do ostatniego etapu realizacji funduszy norweskich. Na zadowalający przebieg realizacji projektu zwracał uwagę prezydent dziękując przy okazji swoim współpracownikom swoim współpracownikom.
Starachowice z funduszy norweskich pozyskały ponad 16 milionów złotych, jednak pierwsze starania dotyczył kwoty 40 milionów i tak też ten projekt został napisany. W tym przypadku fundusze miało uzyskać 15 miast. Ministerstwo zmieniło jednak zasady, rozszerzono liczbę samorządów i zmniejszono fundusze. Dla gminy Starachowice był to duży problem, ponieważ należało okroić projekty, chociażby ten dotyczący Eko Szkoły i nie ma mowy o pełnym zakresie planowanych prac.
W gościnnych progach Szkoły Podstawowej nr 11 odbył się również Turniej Wiedzy o Norwegii. Konkurs promował projekt Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program rozwoju Lokalnego realizowany w naszym mieście przy wsparciu z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014 – 2021. Turniej wygrali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 udowodniając, że o Norwegii wiedzą bardzo dużo i to nie tylko to, czego uczą się w szkole, ale także geograficzne ciekawostki, a także to ilu obywateli Norwegii otrzymało nagrodę Nobla.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS