O nadanie kierowcom i motorniczym statusu funkcjonariusza publicznego apelowali w ubiegłym roku przedstawiciele MPK Wrocław, MZK Jelenia Góra i MZK w Bielsku-Białej. Powodem była narastająca agresji wobec pracowników komunikacji miejskiej. Prezesi spółek wystosowali w tej sprawie wspólny apel do ministra sprawiedliwości.
Ostatecznie projekt o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym trafił do Sejmu w listopadzie ubiegłego roku, a w kwietniu Sejm niemalże jednogłośnie uchwalił jej nowelizację. Dokument bez poprawek przyjął Senat. W środę Kancelaria Prezydenta poinformowała, że regulację podpisał Andrzej Duda.
Nowela obejmie kierowców publicznego transportu zbiorowego ochroną prawną przewidzianą dla funkcjonariusza publicznego. Oznacza to m.in., że kary za ataki na kierowców, motorniczych czy maszynistów będą surowsze niż dotychczas. Ataki te będą skutkowały popełnieniem przestępstwa takiego jak znieważanie, naruszenie nietykalności lub czynna napaść na funkcjonariusza.
To przełomowy moment w historii komunikacji zbiorowej. Ogromnie cieszymy się z tego, że prezydent podpisał nowelizację. Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo pasażerów i pracowników, a status funkcjonariusza publicznego bezpośrednio przekłada się na jego wzrost – ocenił prezes MPK Wrocław Witold Woźny.
To bardzo ważne, aby podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych kierowcy i motorniczowie czuli się bezpiecznie i mogli skupiać się na zapewnieniu tego bezpieczeństwa osobom znajdującym się w pojazdach – dodał wiceprezes MPK Wrocław Przemysław Nowicki.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Kolejnym krokiem będą starania o włączenie do chronionej grupy także kontrolerów biletowych i pracowników nadzoru ruchu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS