Mieszkańcy Kielc poprzez wspólną modlitwę, złożenie wieńców i zapalenie zniczy przy pomniku „Menora” uczcili pamięć o Żydach zamordowanych podczas II wojny światowej. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbyły się 27 stycznia w Kielcach.
Organizator obchodów Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, przemawiając przy pomniku „Menora” zwrócił uwagę na to, że podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu przystoi cisza.
– Ale cisza jest najtrudniejszą reakcją. Bo cisza może wyrażać hołd dla ofiar, ból, współczucie. Tak jak to uczynił papież Franciszek podczas swojej bytności w Auschwitz. Ale cisza może oznaczać też obojętność, z jaką zetknęli się Żydzi – ofiary nazistów niespotykanej w dziejach ludzkości zbrodni – podkreślał organizator.
Prezes zauważył, że pamięć to za mało, gdyż z niej nie zawsze coś dobrego wynika. Wskazał, że dzisiaj potrzebna jest wspólnota współczucia, troski, ale przede wszystkim wspólnota sprzeciwu wobec tego zła, którego jesteśmy świadkami.
– Potrzebujemy wspólnoty sprzeciwu wobec tego małego zła, kiedy ktoś nieopacznie użyje słowa nacechowanego tak naprawdę nienawiścią, takiego kiedy swojego współobywatela wysyła na Madagaskar, takiego, kiedy kogoś nazwie Żydkiem, czy Żydówą. To są takie niby drobne rzeczy, na które nie zwracamy uwagi, ale jak mówił Marek Edelman, wielkie zło nigdy nie spada z nieba, ale bierze się z małego zła – podkreślał mówca.
Na zakończanie Bogdan Białek przypomniał, że w tym roku będzie obchodzona 75. rocznica pogromu kieleckiego. Zaapelował, by w tym szczególnym roku, spróbować budować wspólnotę troski, współczucia i sprzeciwu wobec zła.
Prezydent Kielc Bogdan Wenta podkreślił, że dzisiejszy dzień jest przesiąknięty przestrogą. Zaapelował o to, aby przechodzić obok miejsc pamięci z szacunkiem i aby zbrodnicze wydarzenia nigdy nie się nie wydarzały.
Organizatorzy odczytali m.in. modlitwę Jana Pawła II w intencji narodu izraelskiego, a także deportowanego Żyda o nieznanym nazwisku, znalezioną w 1989 r. w archiwum jednego z niemieckich obozów.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 r. Na datę obchodów wybrano 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 r.
Uchwalenie dnia pamięci miało na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i wyraźny sprzeciw wobec nieuznawania Holokaustu za wydarzenie historyczne.
W swojej rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS