A A+ A++

W jubileusz 850. lat bazyliki katedralnej wpisują się dzisiejsze poetycko-muzyczne Zaduszki Świętokrzyskie w kieleckiej bazylice, połączone ze wspomnieniami o osobach, które odeszły w minionym roku. Z uwagi na pandemię, można w nich uczestniczyć tylko za pomocą transmisji.

W trakcje koncertu będzie można usłyszeć poezję inspirowaną Litanią do Wszystkich Świętych, autorstwa ks. Grzegorza Stachury oraz impresje muzyczne oparte na motywach utworów znanych twórców muzyki popularnej w stylistyce jazzowej.

– Są to nasi związani z regionem świętokrzyskim muzycy, i to bardzo dobrzy muzycy: Łukasz Mazur i Kuba Mazur oraz Sebastian Sipa – mówi ks. Paweł Rej, kierownik muzyczny wydarzenia. – W ich wykonaniu usłyszymy impresje jazzowe inspirowane przeżyciami religijnymi, szczególnie związanymi z odchodzeniem, przemijaniem – dodaje.

Ks. Grzegorz Stachura zapowiada, że celem wieczoru jest wspomnienie zmarłych osób, które przyczyniały się do rozwoju regionu świętokrzyskiego, były zaangażowane w różne dziedziny życia i ostatnio odeszły: artystów, lekarzy, społeczników. Wymienia m.in. wieloletniego dziennikarza Radia Kielce Bohdana Gumowskiego, dr. Wojciecha Rokitę, dr Alfredę Zawieruchę-Rubak, ks. prof. Stanisława Czerwika, żołnierzy walczących za ojczyznę. Szczególnie wspomina zmarłego niedawno Piotra Kargasa – wiceprezesa stowarzyszenia „Z nami raźniej”.

Koncert potrwa od godziny 20.00 do ok. 21. Poprowadzą go Marlena Płaska oraz ks. Grzegorz Stachura.

Wydarzenie będzie transmitowane przez fanpage Diecezjalnego Radia eM Kielce na Facebooku. Koncert zostanie również w całości zarejestrowany i zamieszczany sukcesywnie w serwisie YouTube.

W tym roku bazylika katedralna obchodzi jubileusz 850 lat. Nawiązuje do daty fundacji kieleckiego kościoła. Według Jana Długosza, kielecki kościół ufundował 1171 r. biskup krakowski Gedko, a poświęcił być może kolejny z biskupów, bł. Wincenty Kadłubek prawdopodobnie w 1213 r.

Kościół ulegał wielu przeobrażeniom. W 1805 r. świątynię po raz pierwszy podniesiono do godności katedry, kiedy to ustanowiono diecezję kielecką. Ponownie – i ostatecznie ustanowiono biskupstwo kieleckie w roku 1882. W 1971 r. podniesiono katedrę kielecką do godności bazyliki mniejszej, a w 1982 r. uznano ją za ogólnodiecezjalne sanktuarium maryjne.

Katedra kielecka pozostaje dziełem anonimowym – nieznane są nazwiska projektanta ani XVII- ani XVIII-wiecznej części. Obecnie ma status Pomnika Historii.
Wewnątrz świątyni warto zwrócić uwagę szczególnie na dwa obrazy. Pierwszy – Wniebowzięcia NMP malowany w Rzymie w 1730 r. przez Szymona Czechowicza – znajduje się w ołtarzu głównym. W nawie bocznej (południowej) odbiera cześć słynący łaskami obraz MB Łaskawej Kieleckiej, koronowany przez Jana Pawła II.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStanisław Grygiel: miłość jest zawsze heroiczna
Następny artykułProf. Rocco Buttiglione: kto narzuca prawdę siłą, przyjmuje rolę Boga