Kłomino leży w województwie zachodniopomorskim w gminie Borne Sulinowo. Powstało w latach 30. XX wieku jako baza wojskowa dla oddziału Wehrmachtu. Funkcjonował tutaj poligon artyleryjski, a następnie miasteczko przekształcono w obóz dla jeńców polskich, francuskich i rosyjskich. W 1945 roku Niemcy wynieśli się z terenu i przejęli go Rosjanie.
Miasto-widmo. Dawna osada niemieckich wojsk została wyludniona
W Kłominie rozebrano budynki, a cegłę przewieziono do Warszawy, aby wykorzystać ją do budowy Pałacu Kultury. W zamian Rosjanie wybudowali w miasteczku bloki, przychodnię, sklepy i kino. Do miejscowości trudno było jednak trafić, bo wydawałoby się, że nie prowadzi do niego żadna droga. Było ukryte i odgrodzone od świata kolczastym drutem. Według oficjalnych danych miało tu stacjonować 300 radzieckich żołnierzy z rodzinami, którzy wyjechali w 1992 roku.
Kłomino Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Wyborcza.pl
Kiedy żołnierze opuścili miasteczko, polskie władze próbowały zasiedlić te tereny, ale położona w gęstym lesie miejscowość nie zachęcała do przeprowadzki. Według spisu ludności z 2012 roku mieszkało tutaj zaledwie 12 osób. W 2008 roku rozpoczęto prace rozbiórkowe – wyburzanie budynków i demontaż ulicznego oświetlenia. Pozostawiono jedynie budynek urzędu gminy Borne Sulimowo, dwa budynki przynależące do Lasów Państwowych oraz jeden blok.
Czy można zwiedzić Kłomino? To raj dla fanów opuszczonych budynków
Obecnie teren Kłomina jest atrakcją dla poszukiwaczy przygód i fanów urbexu. W ruinach czasem pomieszkują bezdomni. Kiedyś miasteczko zostało wystawione na aukcji i można było je kupić za dwa miliony złotych, jednak nikt nie złożył oferty. Wybierając się w to miejsce, należy mieć na uwadze, że teren jest niezabezpieczony i znajdują się na nim szyby w ziemi i otwarte studzienki kanalizacyjne. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS