A A+ A++

Wiosna i jesień to dwie pory roku, które w większości krajów europejskich, w tym także w Polsce, przestawia się zegarki. Dwa razy w roku, zgodnie z systemem zmiany czasu, przesuwamy ich wskazówki o godzinę do przodu lub do tyłu. Jesteśmy obecnie w czasie letnim, co oznacza, że już niebawem czeka nas zmiana na czas zimowy. Kiedy ona nastąpi? Jak zawsze w ostatnią niedzielę października.

Kiedy przestawiamy zegarki? Wiosną na letni, jesienią na zimowy

Czas letni i zimowy różnią się od siebie o jedną godzinę. Czas letni, który w Polsce obowiązuje od ostatniej niedzieli marca, polega na przesunięciu zegarów o godzinę do przodu (z godziny 2:00 na 3:00). W ten sposób dni stają się “dłuższe” – wczesnym rankiem robi się jaśniej, a wieczorami mamy dłużej światło dzienne.

Natomiast czas zimowy to czas standardowy, do którego wracamy co roku jesienią. W tym przypadku zegarki przestawiamy o godzinę do tyłu (z 3:00 na 2:00), co oznacza, że w ostatni weekend października będziemy mogli spać godzinę dłużej.

Odpowiadając więc na pytanie – kiedy zmieniamy czas na zimowy, czy we wrześniu, czy w październiku? – Czas zimowy wprowadzany jest zawsze w ostatnią niedzielę października. W 2024 roku będzie to 27 października. Reguluje to rozporządzenie w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026.

Dlaczego wciąż zmieniamy czas w Unii Europejskiej?

Zmiana czasu była początkowo wprowadzona w celu oszczędności energetycznych. W okresach, gdy brakowało surowców energetycznych, każde … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZderzenie pojazdów na skrzyżowaniu DK25 w Stawiszynie. Znów nieustąpienie pierwszeństwa!
Następny artykułNoctua NH-D15 G2 – producent znalazł przyczynę problemu i wyeliminował go w nowej rewizji chłodzeń powietrznych