Jednak jeśli ktoś chce na emeryturze używać życia, jeździć na wycieczki zagraniczne, uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, jadać w restauracjach – w jaki sposób powinien dodatkowo odkładać kapitał?
Na taką emeryturę to faktycznie trzeba mieć dodatkowe pieniądze, ZUS nie wystarczy. Nie dziwi mnie jednak, że Polakom ciężko się zdecydować, w jaki jeszcze inny sposób odkładać, ponieważ dostępnych rozwiązań jest za dużo. Do Otwartych Funduszy Emerytalnych wpłacamy deklarowaną składkę z pensji i te pieniądze są nie do ruszenia przez nas. Do Pracowniczych Programów Emerytalnych wpłaca nasz pracodawca, wpłaty nie są pobierane z naszego wynagrodzenia, ale stanowią swoisty benefit od pracodawcy. Na Pracownicze Programy Kapitałowe decydujemy się samodzielnie i w odróżnieniu od OFE, możemy wypłacić te pieniądze wcześniej w jednym przypadku – jako wkład własny w nieruchomość przy zaciąganiu kredytu.
Zobacz też: „Ta reguła nigdy nie zawiodła”. Ekspert radzi, gdzie szukać zysków
Indywidualne Konto Emerytalne czy Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego samodzielnie zakładamy, mamy w nich korzyści podatkowe i możemy dobrowolnie wypłacać środki. W IKE podatek Belki od zysków kapitałowych płacimy dopiero przy wypłacie kapitału, a do tego czasu możemy w ramach portfela dokonywać różnych inwestycji (przy rocznym limicie wpłat w wysokości 300 proc. rocznego średniego wynagrodzenia – red.). Jeżeli będziemy w IKE trzymać pieniądze do emerytury – w ogóle nie zapłacimy podatku. Z kolei w IKZE podstawową zaletą jest możliwość odliczenia wpłat od podstawy opodatkowania w PIT. Po wypłaceniu środków z IKZE należy zapłacić 10-proc. zryczałtowany podatek dochodowy od kapitału i zysków. Jednak po zmianach w podatku dochodowym IKZE już niewiele dają przewagi podatkowej dla osób, które są w I progu: przy podatku dochodowym rzędu 12 proc., to są raptem 2 pkt proc. różnicy.
Od kilku miesięcy Polacy mogą inwestować również w europejski produkt: OIPE. Czy warto się nim zainteresować?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS