A A+ A++

Nie istnieje żaden związek, który nie przeżywałby kryzysów – to niezaprzeczalny fakt. Kiedy wiążemy się z drugą osobą na całe życie, po drodze możemy napotkać wiele problemów, które utrudnią budowanie i utrzymywanie zdrowej relacji. Z wielu konfliktów oczywiście jesteśmy w stanie wyjść samodzielnie, jednak zdarza się, że są one długotrwałe, a ich wpływ widoczny jest w każdym aspekcie życia. W takich sytuacjach pomocna może się okazać terapia małżeńska. Kiedy warto się na nią zdecydować?

Na czym polega terapia małżeńska?

Terapia małżeńska, czy też po prostu psychoterapia dla par, to cykliczne spotkania z psychologiem, na które uczęszczamy regularnie wraz ze swoją drugą połówką. Zwykle rozpoczyna się ona od wizyty konsultacyjnej, podczas której specjalista zapoznaje się z zaistniałymi problemami i jest w stanie ocenić, jaką metodę terapii dobrać, aby przyniosła ona pozytywne skutki. Bardzo ważne jest, aby małżonkowie jednakowo chcieli uzyskać pomoc i byli w stanie choć w przybliżeniu określić, co jest główną przyczyną konfliktów.

Efektywna i dobrze prowadzona terapia małżeńska jest w stanie utrwalić związek i zażegnać nieporozumienia. Jest przeznaczona dla tych osób, które chcą ratować swoją relację. To wyraźnie odróżnia terapię od tzw. mediacji, która proponowana jest wówczas, gdy para zamierza się rozwieść i chce dojść do konsensusu w konkretnej sprawie (np. dzielenie opieki nad dzieckiem).

Kiedy przychodzi pora na terapię małżeńską?

Terapii małżeńskiej zdecydowanie nie warto traktować jako rozwiązanie na każdy problem. Wiele konfliktów jesteśmy w stanie wyciszyć na własną rękę, jeśli jednak samodzielne próby nie przynoszą oczekiwanych efektów, dobrze jest porozmawiać z psychologiem, który jest osobą całkowicie obiektywną. Terapia w dużej mierze opiera się na wspólnej dyskusji i poszukiwaniu najlepszego wyjścia z danej sytuacji. Specjalista nie poda nam gotowej odpowiedzi na pytania, a zamiast tego poprowadzi nas w taki sposób, byśmy sami dostrzegli możliwe opcje i mogli zdecydować się na którąś z nich.

Na psychoterapię dla par często trafiają małżeństwa, które zmagają się ze zdradą jednej ze stron, przemocą, nałogami, trudnościami w komunikowaniu się. Nie ma tutaj reguły – do psychologa udają się zarówno pary z niewielkim stażem, jak i te, które pozostają w związku od wielu lat. Decyzje o rozpoczęciu terapii warto jest podjąć wówczas, gdy nie potrafimy porozumieć się z partnerem i trudno jest nam prowadzić wspólne życie. Jeżeli nadal wiążemy przyszłość z tą osobą, pod okiem specjalisty łatwiej będzie nam przepracować problemy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWirus zombie może manipulować gąsienicami, by same się zabijały
Następny artykułO alkohol w Polsce łatwiej niż o świeże pieczywo. Terapeutka o “dyscyplinie obowiązkowej” Polaków