Jaki doradca kredytowy pomoże przy zakupie mieszkania?
Podstawowym zadaniem brokerów kredytowych i innych specjalistów zajmujących się pośrednictwem na rynku kredytów i pożyczek jest wsparcie klientów, którzy poszukują rozwiązań w zakresie kredytu hipotecznego. Większość ekspertów skupiających się na usługach dla osób fizycznych będzie w stanie pomóc nam w tym zakresie. Co wyjątkowo ważne: w większości przypadków nie będzie się to wiązało z żadnymi kosztami, wobec czego skorzystanie z oferty jest jeszcze korzystniejsze.
Jeśli zdecydujesz się na współpracę z ekspertem, możesz również liczyć na wstępną ocenę prawną wybranej nieruchomości. Doradca kredytowy powinien potrafić sprawdzić księgę wieczystą, podstawę nabycia nieruchomości oraz umowę przedwstępną kupna-sprzedaży nieruchomości.
Na czym zarabia doradca kredytowy?
Z punktu widzenia kredytobiorcy duże znaczenie może mieć sposób, w jaki określa się ekspert. O ile niezależny doradca kredytowy lub niezależny doradca finansowy pobierają wynagrodzenie od swojego klienta, pozostali doradcy zazwyczaj pełnią rolę pośredników. W ich przypadku wynagrodzenie wypłaca w formie prowizji bank udzielający kredytu. Przykładem takiego eksperta jest Michał Dawidowicz – doradca kredytowy i autor serwisu blogkredytowy.pl, więcej na jego temat przeczytasz na stronie https://blogkredytowy.pl/michal-dawidowicz/. Kiedy warto się do niego zwrócić? Oto najczęstsze scenariusze.
1. Ocena zdolności kredytowej i dobór najlepszych rozwiązań
Procedura udzielania kredytów hipotecznych jest rozbudowana i skomplikowana. Ważnym elementem staje się sprawdzenie, czy wybrana osoba spełnia wymagania formalne – dotyczące chociażby wieku, stażu pracy czy legitymowania się określonym typem umowy. Przepustką do kredytu jest przy tym oczywiście posiadanie określonej zdolności kredytowej. Doradca zweryfikuje, jakie banki będą w stanie rozpatrzyć wniosek, a także oceni zdolność kredytową swojego klienta.
2. Dobór najlepszej oferty
Propozycje banków znacząco się od siebie różnią. Broker kredytowy posiada dostęp do wielu z nich. Potrafi przy tym wskazać, czy korzystne stanie się np. skorzystanie z dodatkowych produktów umożliwiających obniżenie marży. Dzięki temu wytypowanie najlepszej spośród aktualnych propozycji będzie prostsze.
3. Problemy formalne
Procedura kredytowa jest skomplikowana. Wypełnienie wszystkich dokumentów, dotrzymanie terminów i kontrolowanie całego procesu nie jest proste. Doradca kredytowy przejmie wiele zadań i po prostu okaże się znaczącym wsparciem na każdym etapie – od doboru oferty po podpisanie umowy. W wielu przypadkach będzie również współpracował z innymi specjalistami, np. z zakresu ubezpieczeń czy czynności notarialnych.
4. Skomplikowane sytuacje
Oczywiście każdy przypadek jest inny. Kredyt hipoteczny to długie i kosztowne zobowiązanie, wobec czego warto szukać najlepszych rozwiązań. Do doradcy kredytowego warto zwrócić się zwłaszcza w scenariuszach odbiegających od najprostszych transakcji, kiedy w grę wchodzi np. sprzedaż nieruchomości z obciążoną hipoteką czy finansowanie budowy domu.
5. Wyjaśnienie wątpliwości
Jak sama nazwa wskazuje, doradca kredytowy zajmuje się doradztwem. Pełni więc ważną funkcję edukacyjną. Warto zwrócić się do niego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości dotyczących produktów bankowych czy procedur. Dzięki temu możliwe będzie podjęcie odpowiedzialnej decyzji i obiektywne ocenienie indywidualnej sytuacji.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS