A A+ A++

O tym, by do diety profilaktycznie włączać oleje roślinne, szczególnie te z roślin o wysokim potencjale leczniczym, specjalnie nikogo namawiać nie trzeba. Najbardziej korzystne dla naszego zdrowia będą oleje, które są wytłoczone ze zdrowych surowców, na przykład z nasion, owoców, orzechów czy pestek: czarnuszki, lnu, wiesiołka, konopi, ostropestu, krokosza, głogu czy rokitnika. Przy czym oleje te na pierwszym miejscu powinny mieć zastosowanie lecznicze, a na dalszym kulinarne czy kosmetyczne.

Czym się kierować kupując dobry olej?

Dobry olej roślinny powinien być tłoczony na zimno (nie przekraczający temperatury 40-50ºC), ponieważ tłoczenie na gorąco zabija sporą część witamin i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Temperatury, w których oczyszcza się oleje, przekraczają zazwyczaj 240 ºC. To temperatura, w której nienasycone kwasy tłuszczowe przekształcają się w toksyczne kwasy tłuszczowe trans.

Olej powinien być także nierafinowany i niefiltrowany, ponieważ taki zawiera najwięcej składników bioaktywnych. Ponadto olej powinien być jak najświeższy. Upływ czasu nie jest dla niego sprzymierzeńcem, ponieważ zawarte w nim kwasy NNKT ulegają utlenieniu, przez co olej traci swoje cenne właściwości.

W polskich gospodarstwach domowych coraz częściej pojawiają się prasy, dzięki którym można na bieżąco wytłoczyć olej. Posiadając takie urządzenie możemy sami zadecydować, po jaki tłuszcz roślinny w danej chwili sięgnąć. Oleje tłoczone na zimno powinny być przechowywane w lodówce, w szczelnie zamkniętej butelce.

Kiedy lepiej wybrać olej w kapsułkach?

Nierafinowany, płynny olej ulega zepsuciu w konkretnych przypadkach, które za chwilę omówimy. Z kolei olej w kapsułkach jest chroniony przed niszczącymi czynnikami. Kapsułki są niekłopotliwe w suplementacji, a jeśli ktoś nie znosi olejowego smaku, taka forma będzie optymalna. Olej w kapsułkach sprawdzi się dla osób podróżujących, w sytuacjach, kiedy problematyczne jest transportowanie buteleczek z płynnym tłuszczem.

Podsumujmy, które czynniki przyspieszają zepsucie oleju:

Tlen

Tłuszcz roślinny w kontakcie z tlenem bardzo szybko się psuje. Zjełczały olej traci swoje właściwości – utleniony może nawet zaszkodzić zdrowiu. Tlen jest jednym z niekorzystnych czynników, dlatego starajmy się ograniczyć do minimum kontakt oleju z powietrzem. Należy szczelnie zamykać opakowania i nie pozostawiać ich przez dłuższy czas otwarte.
Zakapsułkowany olej roślinny jest zdecydowanie mniej podatny na utlenianie, jednak profilaktycznie można sprawdzić jego świeżość przed zażyciem – kapsułkę rozgryźć, by sprawdzić smak.

Światło

Kolejnym elementem, którego nie lubi olej to światło, które przyspiesza powstawanie w nim wolnych rodników, powodujących utlenianie i rozkład kwasów tłuszczowych oraz witamin. Dlatego nawet jeśli butelka jest z ciemnego szkła, należy ją chronić przed światłem. Butelkę można przechowywać w szafce lub nawet owinąć ją ciemnym materiałem.

Temperatura

Większość tłuszczów roślinnych powinna być przechowywana w temperaturze poniżej 20°C. W wyniku wyższej temperatury szybciej następuje jełczenie. Temperatura powyżej 35°C utrzymująca się dłuższy czas może spowodować zepsucie tłuszczu już w ciągu kilku – kilkunastu dni. Jeśli chcemy jak najdłużej utrzymać dobrą jakość oleju, pilnujmy, by temperatura przechowywania nie przekraczała 20°C.

Zanieczyszczenia

Olej w formie płynnej jest podatny na zanieczyszczenia. Zwykłe kropelki wody, jeśli dostaną się do tłuszczu, mogą przyspieszyć jego jełczenie. Pilnujmy, by olej nie miał bezpośredniego kontaktu z elementami mogącymi go skazić (palce, waciki).

Olej w kapsułkach wegańskich

Fakt, olej w kapsułkach swoje kosztuje. Skoro jednak powstał taki produkt, widocznie był na niego popyt. Co więcej, w dobie, kiedy coraz więcej osób rezygnuje z jedzenia mięsa, niektórzy konsumenci nie będą sięgać po suplementy w żelatynowej otoczce. Agar-agar, naturalna substancja żelująca, wytwarzana z krasnorostów, to alternatywna otoczka kapsułkowanych olejów. to pierwszy producent w Polsce kapsułkowanych olei w wegańskiej otoczce. W rezultacie produkt ma bardzo nieskomplikowany skład: olej + agarowa kapsułka. Oleje od wydane są pięknych, estetycznych kartonikach, które dodatkowo chronią kapsułki przed światłem.

Każdego dnia dokonujemy różnych wyborów, które mają wpływ na nasze zdrowie. Dbajmy o zdrowe wybory konsumenckie każdego dnia.

Publikacja artykułu pojawiła się dzięki współpracy ze sklepem gdzie jest możliwość nabycia kapsułkowanych olejów. Zapraszam też do odwiedzenia witryny gdzie również będzie możliwość przeczytania moich artykułów.

Partner wpisu:

_______________________________________________________________
Spodobał się artykuł? Uważasz, że inni powinni go przeczytać? Będzie mi miło, jeśli go udostępnisz lub skomentujesz,
dołączysz do mojego
dołączysz do obserwatorów na

Przeczytajcie jeszcze:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZatrzymany na gorącym uczynku- zniszczył 14 samochodów
Następny artykułJest nowy Dziennik Ustaw Nr 191 (2019-10-02)