A A+ A++

Wiele osób mierzących się z różnego rodzaju trudnościami natury psychicznej rozważa, czy forma terapii grupowej będzie dla nich odpowiednia. Jeśli zastanawiasz się, czy terapia grupowa jest być dla Ciebie, przeczytaj artykuł o tym, kiedy warto rozważyć tę formę wsparcia.

Na samym początku warto poznać podstawy. Terapia grupowa jest to proces długoterminowy, który nakierowany jest na stworzenie mikrospołeczności. Uczestnicy przepracowują trudności, z którymi się mierzą, a także uczą się nowych sposobów radzenia sobie z pojawiającymi się trudnościami, jak i dzielą się swoimi doświadczeniami.

Czym jest terapia grupowa?

Terapia grupowa to regularne spotkania grupy osób pod opieką jednego lub dwóch terapeutów. W przeciwieństwie do terapii indywidualnej, gdzie relacja terapeutyczna ogranicza się do jednego pacjenta, w terapii grupowej uczestnicy mają możliwość interakcji z innymi osobami, które mogą borykać się z podobnymi trudnościami.

Jak podkreśla Mikołaj Goliński, psycholog i psychoterapeuta z Centrum CBT, terapia grupowa może być również sposobem na zdobycie nowych doświadczeń w relacjach międzyludzkich. Dla wielu pacjentów, którzy doświadczyli trudnych sytuacji w przeszłości, terapia grupowa daje szansę na przełamanie negatywnych schematów myślowych i emocjonalnych poprzez wsparcie grupy i aktywne uczestnictwo w dyskusjach oraz ćwiczeniach.

Jeżeli doświadczasz trudności w relacjach z innymi ludźmi, jeżeli nadmiernie stresujesz się podczas przebywania wśród ludzi, to właśnie terapia grupowa może okazać się bardzo pomocna – mówi Mikołaj Goliński z Centrum CBT

Jakie korzyści mogą płynąć z uczestniczenia w terapii grupowej?

Wzajemne wsparcie i zrozumienie: Jednym z głównych atutów terapii grupowej jest możliwość dzielenia się doświadczeniami z osobami, które przeżywają podobne trudności. Pacjenci mogą być dla siebie nawzajem wsparciem. Dzięki wspólnym sesjom uczą się, jak radzić sobie z problemami także poza grupą terapeutyczną.

Korygowanie negatywnych doświadczeń: Terapia grupowa dostarcza tzw. korektywnego doświadczenia. Oznacza to, że uczestnicy mogą przekształcić swoje negatywne doświadczenia z przeszłości, na przykład związane z trudnymi relacjami, na bardziej pozytywne poprzez interakcje z grupą.

Rozwój kompetencji społecznych: Dla osób młodszych, które dopiero kształtują swoje podejście do świata, terapia grupowa może być wyjątkowo korzystna. Mikołaj Goliński zaznacza, że szczególnie skuteczna jest tutaj terapia poznawczo-behawioralna, która pozwala uczestnikom pracować nad swoimi schematami myślowymi i emocjonalnymi w sposób aktywny i praktyczny.

Indywidualne cele w kontekście grupy: Każdy uczestnik terapii grupowej ma swoje indywidualne cele, które realizuje w kontekście grupy. Dzięki temu terapia staje się bardziej elastyczna i dostosowana do potrzeb każdego pacjenta.

Kiedy terapia grupowa nie jest odpowiednia?

Chociaż terapia grupowa ma wiele zalet, nie jest odpowiednia dla wszystkich, np. dla osób w kryzysie, jak pacjenci z aktywnymi myślami samobójczymi, poważnymi samookaleczeniami czy uzależnieniami. Terapia grupowa jest procesem długoterminowym, dlatego osoby w nagłej potrzebie wsparcia mogą nie otrzymać tego wsparcia od razu, co może przysporzyć więcej szkód niż korzyści.

Jak dołączyć do terapii grupowej?

Aby dołączyć do terapii grupowej, nie jest wymagane skierowanie od psychiatry, z wyjątkiem oddziałów dziennych szpitali psychiatrycznych. Proces rozpoczyna się od konsultacji, podczas której pacjent zostaje zapoznany z regulaminem grupy oraz ogólnym przebiegiem terapii. Specjalista ocenia również, czy terapia grupowa jest odpowiednia dla danego pacjenta, czy może lepszym rozwiązaniem będzie terapia indywidualna.

Terapia grupowa może być wyjątkowo korzystna dla osób zmagających się z zaburzeniami lękowo-depresyjnymi, lękiem społecznym czy trudnościami z relacjami międzyludzkimi. Dla młodzieży i osób młodych, które wciąż kształtują swoje podejście do życia, może to być niezwykle cenne doświadczenie, które pomoże im lepiej radzić sobie w społeczeństwie. Z drugiej strony, osoby w głębokim kryzysie powinny rozważyć inne formy wsparcia przed dołączeniem do terapii grupowej.

Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie cbt.pl

materiał partnerski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł10-minutowy materiał z Dragon Age: The Veilguard rzuca więcej światła na system walki. Inkwizycja wygląda przy tym ociężale i topornie
Następny artykułSkusiła ją atrakcyjna cena. Zamówione meble nie dotarły, kontakt ze sprzedawcą się urwał