Co do zasady, zbycie nieruchomości gruntowej traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, i jako taka podlega opodatkowaniu VAT. Grunt stanowi bowiem towar, a w związku z czym przeniesienie prawa do rozporządzania gruntem jak właściciel stanowi dostawę towarów.
Nie oznacza to jednak, że każda czynność stanowiąca dostawę gruntu jest opodatkowana VAT. Decyduje o tym wykonywanie dostawy towarów przez podmiot, który w związku z jej wykonywaniem jest podatnikiem VAT.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Czytaj także: Zbycie gruntu jak działalność gospodarcza. Jak uniknąć VAT?
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy o VAT)….
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów “Rzeczpospolitej”
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS