A A+ A++

Co szósty obywatel Szwecji śpiewa w chórze. To ulubiona forma spędzania wolnego czasu, która wpływa zdaniem Szwedów nie tylko na stan duszy, ale i ciała. Szwedzkie badania wykazały zwiększony poziom tlenu i oksytocyny, a więc hormonu szczęścia u ludzi, którzy śpiewają razem. Jak wiadomo zarówno tlen, jak i oksytocyna przyczyniają się do obniżenia poziomu stresu i ciśnienia krwi.

Badacze twierdzą, że w mózgu istnieją specjalne struktury odpowiedzialne za odbiór muzyki i jej znaczenia. Zaangażowane są ośrodki zainteresowania, nagrody, emocji, empatii i motywacji, a że różnimy się od siebie jako ludzie, stąd też tak odmienna reakcja każdego z nas na muzykę i odmienne gusta słuchaczy. Nic więc dziwnego, że w sobotnie popołudnie w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kcyni, owacje mieszały się z uśmiechem, łzami wzruszenia i prawdziwie emocjonalnym przeżywaniem koncertu jubileuszowego chóru Akatyst pod wspaniałym prowadzeniem dyrygentki p. Agnieszki Maciejewskiej.

Chór AKATYST obchodził przepiękny jubileusz 20 – lecia istnienia. Od początku, a więc od listopada 2003 r., działa przy Parafii pw. WNMP w Kcyni, niezmiennie pozostając pod kierownictwem p. Agnieszki Maciejewskiej. Skupia dziewczęta w różnym wieku, począwszy od szkoły podstawowej po uczelnie wyższe skończywszy. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i aktywności, ale przede wszystkim ciężkiej pracy, zespół może poszczycić się niejedną nagrodą czy wyróżnieniem zarówno w środowisku lokalnym, ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym.

Piękny koncert na który złożyły się psalmy, pieśni i utwory gospel, przeplatany był podziękowaniami, kierowanymi pod adresem osób zaangażowanych na przełomie tych 20 lat w funkcjonowanie i działalnie chóru. Uroczystość poprowadził ks. wikariusz Stanisław Gajek.

– Serdecznie witamy w naszym Sanktuarium Krzyża Ks. Biskupa Krzysztofa Włodarczyka, Ks. Dziekana Michała Kosteckiego, Wicestarostę Nakielskiego Pana Tomasza Miłowskiego, Przewodniczącego Rady miejskiej w Kcyni Pana Jana Kuranta, a także zaproszonych gości oraz wszystkich z państwa, którzy przybyli na dzisiejszy jubileuszowy koncert XX – lecia działalności artystycznej naszego chóru Akatyst – rozpoczął ks. Stanisław.

Wśród utworów, które przepięknie wybrzmiały w kościelnych murach znalazły się m.in. Zawitaj Ukrzyżowany, Psalmy Mikołaja Gomółki w opr. Włodzimierza Sołtysika, utwór Pater Noster, czyli Ojcze nasz. Każde wykonanie nagrodzone zostało długimi owacjami licznie zgromadzonych w świątyni gości, rodziców i mieszkańców Kcyni. Wielokrotnie nagradzano chórzystki owacjami na stojąco.

– Serdecznie dziękujemy obecnemu wśród nas Ks. Biskupowi Krzysztofowi Włodarczykowi za przybycie na dzisiejszą uroczystość. Szczególne podziękowania kierujemy do proboszcza naszej parafii ks. Proboszcza Michała Kosteckiego. Księże proboszczu w imieniu całego zespołu z głębi serca dziękuję za te wspólne XX lat. Dziękuję za wsparcie, życzliwość, wiarę w nasze możliwości, motywowanie do działania oraz za zamianę zwykłych chwil w niezwykłe – mówił ks. Stanisław.

W ciągu dwudziestu lat w chórze śpiewało wiele dziewcząt. Część z nich była obecna dziś podczas koncertu i w finale, wspólnie z obecnym składem zespołu wykonała kilka utworów. Nie zbrakło ciepłych słów podziękowań rodziców i chórzystek kierowanych pod adresem dyrygentki p. Agnieszki Maciejewskiej – Dziękujemy za każdy dzień, za każdą próbę, za ciężką pracę z naszymi dziewczynami, za oddane serce – podkreślali.

Dziękowali przedstawiciele samorządu powiatowego oraz gminnego. Każda z chórzystek złożyła na ręce mentorki, opiekunki i nauczycielki p. Agnieszki białą różę.

– Żyć to znaczy okazywać wdzięczność za słoneczny blask i miłość, za ciepło i czułość, których jest tak wiele w ludziach i rzeczach. W imieniu organizatorów dzisiejszego koncertu dziękuję za udział wszystkim obecnym – zakończył ks. Stanisław.

Krótka historia kcyńskiego chóru

W ciągu dwudziestu lat swojej działalności chór brał udział w wielu konkursach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Nie sposób wymienić wszystkich, ale do tych najważniejszych należą bez wątpienia: I miejsce w II przeglądzie Chórów „Na kcyńskiej ziemi” Kcynia 2008 r., I miejsce w I Międzydekanalnym Festiwalu Piosenki Religijnej „Śpiewaj Panu”- Olszewka 2009 r., I miejsce w II Międzydekanalnym Festiwalu Piosenki Religijnej „Śpiewaj Panu”- Olszewka 2010 r., Grand Prix w III Międzydekanalnym Festiwalu Piosenki Religijnej „Śpiewaj Panu”- Olszewka 2011 r., I miejsce i nagroda Grand Prix w III Międzydekanalnym Festiwalu Piosenki Religijnej „Śpiewaj Panu” Olszewka 2012 r., Grand Prix Festiwal Chórów „Naklensis Cantare” Nakło nad Notecią 2012 r., miejsce i nagroda Grand Prix w III Międzydekanalnym Festiwalu Piosenki Religijnej „Śpiewaj Panu” Olszewka 2013 r., Srebrne Pasmo – IX Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek w Chełmnie w 2014 r.

Kolejne lata to już pasmo spektakularnych sukcesów i osiągnięć w skali ogólnopolskiej, połączonych z realizacją projektów wspieranych przez gminę Kcynia i Zarząd Powiatu Nakielskiego. W 2016 r. Słupsk stał się stolicą muzyki chóralnej. To właśnie tam odbył się II Bałtycki Konkurs Chórów „Pomerania Cantat”. Do konkursu zakwalifikowano 22 chóry z całej Polski m.in. z Poznania, Łodzi, Nakła nad Notecią, Gdyni, Gdańska, Koszalina, a także zespół z Kcyni, któremu udało się wywalczyć Brązowe Pasmo. W 2017 r. chór wyśpiewał Srebrne Pasmo – IV Międzynarodowy Konkurs Muzyki Sakralnej „Carmen Fidei” w Łomży.

W 2020 roku chór spełnił jedno z większych marzeń, jakim było nagranie pierwszej, profesjonalnej, studyjnej płyty. Wydany krążek pn. „Chór Akatyst na Boże Narodzenie” to zbiór dziesięciu polskich kolęd i pastorałek. Utwory w różnorodnych, ciekawych opracowaniach, wykonywane są przez zespół a capella. Usłyszeć można miedzy innymi: „ Lulajże Jezuniu”, „W żłobie leży”, czy „Jam jest dudka”. Nie zabrakło również niezwykłej kolędy „Cicha noc”. W tym samym roku, dzięki dotacji z budżetu gminy Kcynia, chór otrzymał nowe, piękne, stylowe stroje.

– Jubileusz XX-lecia chóru to wyjątkowe wydarzenie, które świętuje dziesięciolecia ciężkiej pracy, poświęcenia i pasji. W ciągu minionych lat chór uczestniczył w audycjach radiowych, nagraniach studyjnych, sesjach zdjęciowych. W 2020 nagrał swoją pierwszą płytę: Chór Aktyst na Boże Narodzenie. Jest to zbiór dziesięciu kolęd i pastorałek śpiewanych a apella. Mamy nadzieję, że nie ostatnią i że pojawią się wkrótce kolejne – podkreślił prowadzący uroczystość Stanisław Gajek.

Rok później, w 2021, kcynianki odniosły spektakularny, podwójny sukces podczas XIII Ogólnopolskiego Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni, który odbył się w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie.

Zespół wyśpiewał Złote Pasmo oraz nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Najlepszym dyrygentem z tytułem – Najlepszy Dyrygent Turniejowych Zmagań, została p. Agnieszka Maciejewska otrzymując nagrodę dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. G.G. Gorczyckiego w Chełmnie Mieczysława Żelazko. Udział w Turnieju był możliwy dzięki otrzymanemu wsparciu w ramach otwartego konkursu ofert Gminy Kcynia. Projekt Parafii Rzymskokatolickiej p.w. WNMP w Kcyni pn. „Warsztaty oraz wyjazd chóru Akatyst na konkurs Chóralny” uzyskał dofinansowanie w ramach konkursu w obszarze kultura i dziedzictwo narodowe.

W 2022 r. chór zdobył Srebrne Pasmo – V Ogólnopolski Konkurs Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze” w Tykocinie.

W tym roku, Chór Akatyst ponownie wrócił do Kcyni z sukcesem, tym razem odniesionym podczas VI Bałtyckiego Konkursu Chórów Pomerania Cantat, który odbył się z początkiem czerwca w Słupsku. W swojej kategorii chór zdobył ZŁOTY DYPLOM z 95 punktami na 100 możliwych i Nagrodę Główną konkursu. Otrzymał także Laur Moniuszkowski za najlepsze wykonie utworu kompozytora. Wyjazd na konkurs możliwy był ponownie dzięki wsparciu z budżetu Gminy Kcynia w ramach konkursu ofert kultura i dziedzictwo narodowe, projekt pn. „Jubileusz XX-lecia Chóru Akatyst”.

Po co komu chór?

Dobroczynny wpływ muzyka może przynieść każdemu, na co dzień, zarówno w ramach profilaktyki zdrowotnej, jak i w leczeniu rozmaitych chorób. Muzykoterapeuci twierdzą, że odpowiednio dobrana muzyka uczy przeżywania przyjemności, rozładowuje negatywne emocje, wspomaga pracę systemu immunologicznego, pomaga w odnalezieniu sensu i celu w życiu, wpływa na poprawę relacji interpersonalnych, zmniejsza poziom odczuwanych dolegliwości, takich jak ból, zmęczenie i osłabienie.

Nie jest trudno znaleźć chór, który nas przyjmie, w dużych miastach znaleźć je można w pobliskim kościele, szkole czy na uniwersytecie. Miłośnicy wspólnego śpiewu stworzyli chórtownię, portal społecznościowy, w którym łączą się chórzyści przeróżnych chórów. Portal zawiera listę chórów i festiwali na całym świecie, a przede wszystkim forum wymiany informacji, gdzie poszukują dyrygenta, dokąd udać się na koncert, kiedy upływa termin rejestracji na festiwal czy przegląd.

Kcyński chór również stale się rozwija, a jego szeregi zasilają nowe pokolenia chórzystek. Nie działoby się tak, gdyby nie wyjątkowe ciepło, mądrość, empatia i wspaniałe podejście do nauki śpiewu dyrygentki p. Agnieszki Maciejewskiej. Kcyński chór wciąż czeka na nowe osoby, chcące spróbować sił w śpiewie i dawaniu ludziom radości z obcowania z tą piękną formą sztuki. Muzyka chóralna bez wątpienia jest czymś wyjątkowym, czego warto doświadczyć jako słuchacz a jeszcze lepiej, jako wykonawca.

Ewa Hałas

tekst: Ewa Hałas (zdjęcia Ewa Hałas)

foto: Chórzystki pod prowadzeniem niezastąpionej Agnieszki Maciejewskiej 

Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTaksówkarze mają czas do końca roku
Następny artykułKatarzyna Kwiatkowska: Pamiętam, że kiedyś premier Kopacz przede mną zmykała [ROZMOWA]