Jestem przekonany, że rządowy projekt ustawy o rekompensacie dla firm z obszaru objętego stanem wyjątkowym będzie procedowany na najbliższych obradach Sejmu – powiedział w piątek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
CZYTAJ TAKŻE: Przedsiębiorcy z terenów objętych stanem wyjątkowym otrzymają rekompensaty. Rzecznik rządu: „W tej chwili wypracowujemy mechanizm”
Szefernaker na konferencji w KPRM zapytany został, kiedy na posiedzenie Sejmu trafi rządowy projekt ustawy o rekompensacie w wysokości 65 proc. utraconych dochodów dla przedsiębiorców z obszaru objętego stanem wyjątkowym. Rada Ministrów przyjęła projekt w środę.
Wiceszef MSWiA zaznaczył, że projektowana regulacja została przesłana do Sejmu. W jego przekonaniu, będzie ona procedowana podczas najbliższych obrad Sejmu, które odbędą się w środę, 15 września.
Co przewiduje projekt rekompensat?
Projekt ustawy o rekompensacie dla przedsiębiorców z obszaru objętego stanem wyjątkowym w części woj. podlaskiego i lubelskiego autorstwa MSWiA przewiduje, że rekompensatę będą mogli otrzymać przedsiębiorcy oraz rolnicy świadczący usługi hotelarskie, przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie gastronomii oraz piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni. Rekompensata będzie też przysługiwała przedsiębiorcom prowadzącym działalność organizatora turystyki lub podmiotu ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych.
Rekompensatę ustalono za okres 30 dni trwania stanu wyjątkowego w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy w okresie obejmującym czerwiec, lipiec i sierpień 2021 r. Przedsiębiorca ubiegający się o rekompensatę powinien dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające informacje o przychodzie. Wojewoda wydaje decyzję w sprawie rekompensaty niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.
Rekompensatę będą mogli uzyskać przedsiębiorcy na obszarze obejmującym obręby ewidencyjne wymienione w rozporządzeniu prezydenta wprowadzającym stan wyjątkowy w przygranicznym pasie 115 miejscowości w województwie podlaskim i 68 miejscowości w województwie lubelskim.
Stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje od 2 września.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wojewoda lubelski zapewnia: Będą rekompensaty dla firm, które poniosły straty z powodu wprowadzenia stanu wyjątkowego
mm/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS