A A+ A++

Mieczyki Fot. Unsplash Yuta Koike

Mieczyki możemy spotkać również pod nazwą gladiole. Pochodzą z obszaru Morza Śródziemnego, lecz występują także w stanie dzikim w Polsce. Ich nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa gladius, czyli miecz. Kształt ich liści przypomina miecz, stąd nazwa inspirowana właśnie tym rodzajem broni.  

Cebulki mieczyków wymagają odpowiedniego sadzenia, dzięki czemu latem będziemy cieszyć się pięknymi kwiatami. 

Wybierz odpowiednie miejsce

Mieczyki potrzebują dużo światła. Dlatego wybierz miejsce, które jest dobrze nasłonecznione i dobrze nawadniane. Unikaj miejsc, które są narażone na wiatr, ponieważ wiatry mogą uszkodzić kwiaty i połamać łodygi. Warto również pamiętać by podwiązać wykiełkowane rośliny. 

 Sadzenie mieczyków na wiosnę

Mieczyki to rośliny sezonowe, które kwitną przez całe lato. Najlepszy czas na sadzenie mieczyków to wiosna od końca kwietnia do pierwszych dni maja. 

Cebule mieczyków nie są odporne na mróz, więc pod żadnym pozorem nie mogą one zimować w gruncie. Mieczyki potrzebują 70-130 dni, by zakwitnąć. 

MieczykiMieczyki Fot. Unsplash Yuta Koike

Przygotuj glebę

Mieczyki wymagają dobrej jakości i dobrze przygotowanej gleby. Przed sadzeniem dodaj do ziemi nawóz organiczny lub kompost, aby zapewnić roślinie odpowiednie składniki odżywcze. Wybierz również miejsce w którym nie ma zastojów wody. Gladiole lubią gleby o odczynie obojętnym, gliniasto-piaszczyste. 

Bulwy mieczyków wymagają odpowiedniej głębokości sadzenia

Duże bulwy mieczyków należy sadzić głęboko, około 15 cm. Jeśli mamy małe bulwy, to sadzimy je nieco płyciej, około 6-10 cm.

Odstępy pomiędzy roślinami powinny wynosić około 15-20 cm. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRozbudowa systemu wodociągowego na terenie Gminy Piekoszów
Następny artykułOpen’er Festival: PinkPantheress