A A+ A++

2024-07-22 07:18

publikacja
2024-07-22 07:18

Prawdopodobnie II połowa 2025 to czas na rozpoczęcie dyskusji o obniżkach st.op – poinformowala w wywiadzie dla Businss Insider, członkini RPP Iwona Duda.

Kiedy RPP obniży stopy procentowe? Duda wskazuje możliwy termin
/ Bankier.tv

“Przewidywany szczyt inflacyjny to wskaźnik CPI na poziomie trochę powyżej 6 proc. Dopiero najwcześniej od III kwartału 2025 r. rozpocznie się proces schodzenia z tego poziomu, choć inflacja konsumencka będzie wciąż powyżej celu NBP. Aby podjąć decyzję o cięciu stóp procentowych, musimy mieć przekonanie, że spadki mają charakter trwały. To jest odpowiedź na pytanie, kiedy możemy rozpocząć dyskusję o obniżkach stóp procentowych. Jak widać, ten moment się oddala. Być może druga połowa 2025 r. to jest czas na rozpoczęcie dyskusji o cięciach stóp procentowych” – powiedziała Duda.

Według niej dopóki nie zobaczymy, że dynamika wynagrodzeń maleje, istnieje ryzyko silnego wzrostu popytu, a tym samym inflacji.

“Płace rosną obecnie bardzo silnie nie tylko w ujęciu nominalnym, ale także realnym. Od pewnego czasu stale towarzyszy nam podwyższony czynnik niepewności związany z sytuacją geopolityczną, konfliktami zbrojnymi, do tego dochodzi kwestia przyszłego kształtu polityki gospodarczej i handlowej największych gospodarek” – powiedziała.

Duda powiedziała, że na bazie lipcowej projekcji NBP widać, że inflacja schodzi do celu dopiero w 2026 r.

“Obecnie rozmowa o obniżkach stóp procentowych jest trudna, bo jesteśmy znów w środowisku rosnącej inflacji. Wprawdzie ten wzrost powinien mieć charakter przejściowy, ale nie zmienia to faktu, że okres obowiązywania podwyższonej inflacji będzie dość długi, bo przez cały przyszły rok spodziewamy się, że inflacja będzie powyżej celu NBP. Jako RPP wskazywaliśmy, że taki scenariusz jest możliwy za sprawą likwidacji działań osłonowych, zwłaszcza dotyczących cen energii. Nasze prognozy mówiły o tym, że wzrost inflacji zacznie się od drugiej połowy tego roku” – powiedziała.

Według niej dotychczas procesy dezinflacyjne były bardzo silne, bo między lutym a grudniem 2023 r. inflacja obniżyła się z przeszło 18 proc. do nieco ponad 6 proc.

“Także w tym roku procesy cenowe wyglądały dobrze, bo od lutego jesteśmy cały czas w celu inflacyjnym przez sześć miesięcy z rzędu. To duży sukces właściwej polityki monetarnej. Rada jednak wprost komunikowała, że wzrosty inflacji powrócą wraz z przywróceniem 5-procentowej stawki VAT na żywność i wycofywanie się przez rząd z części działań osłonowych dotyczących energii czy gazu” – powiedziała.

“Wciąż musimy się liczyć, że zobaczymy wzrosty cen żywności, za sprawą przesunięcia w czasie wpływu 5-procentowego VAT. Dlatego 2025 r. będzie znów trudny, jeśli chodzi o inflację, szczególnie pierwszy i drugi kwartał. Dynamika wzrostu cen zacznie się obniżać dopiero od drugiej połowy roku, jednak pozostając powyżej celu inflacyjnego. Średnioroczny wskaźnik CPI prawdopodobnie przekroczy 5 proc.” – dodała. (PAP Biznes)

map/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJakie są różnice między napędami do bram garażowych a segmentowych?
Następny artykułOto nowy SUV Forda. Teraz hybryda zmienia wszystko