24 minuty temu
Polscy emeryci mogą od jakiegoś czasu liczyć na dodatkowe świadczenia – 13. i 14. emeryturę. W tym roku czternastka wypłacona będzie dwa razy – na przełomie lata i jesieni. O jakich kwotach mówimy?
Czternasta emerytura to świadczenie wypłacone seniorom po raz pierwszy w 2021 roku. Z początku miało być ono tylko jednorazowym dodatkiem, ale z uwagi na wysoką inflację rząd zdecydował się ponowić wypłatę 14-stki w 2022 roku i już zapowiedział kolejne wypłaty oraz prace nad projektem, mającym na celu wprowadzenie dodatkowej emerytury na stałe.
Czternasta emerytura przysługuje:
- emerytom otrzymującym emerytury (pomostowe, okresowe kapitałowe i częściowe)
- rencistom
- inwalidom wojennym
- inwalidom wojskowym
- odbierającym rodzicielskie świadczenia uzupełniające (Emerytura Mama 4+)
- cywilnym niewidomym ofiarom działań wojskowych
- świadczeniobiorcom nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego
- osobom będącym na zasiłku przedemerytalnym
- emerytom i rencistom służb mundurowych i wojskowych.
Na rządowych stronach pojawił się już projekt ustawy wprowadzającej 14. emeryturę na stałe. To jednak nie wszystkie zmiany. Nową propozycją w projekcie ustawy jest możliwość wypłaty 14. emerytury w kwocie wyższej niż najniższa emerytura. Rząd bierze więc pod uwagę podniesienie wysokości dodatkowej emerytury, jeśli tylko pojawi się taka możliwość. Wiemy już jednak na pewno, że nie stanie się to w tym roku.
Nowością w przygotowywanych regulacjach jest także elastyczny czas wypłaty świadczenia. Oznacza to, że nie będzie stałego, określonego przepisami terminu wypłaty 14. emerytury w trakcie roku kalendarzowego. Data wskazywana b … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS