A A+ A++

O to, czy i kiedy powróci obowiązek badań lekarskich pracowników zadają sobie pytanie wszyscy przedsiębiorcy. Ponad dwa lata temu, w wyniku wybuchu pandemii koronawirusa, zawieszono obowiązek wykonywania badań pracowniczych. Pracodawcy, którzy zdecydowali się skorzystać z tego prawa będą musieli nadrobić zaległości w tym zakresie. By obowiązek przywrócić potrzebna jest jednak zmiana ustawy w sprawie COVID-19, którą już jakiś czas temu zapowiedział rząd. Polityka Zdrowotna sprawdziła, co obecnie dzieje się sprawie?

Choć ministerstwo zdrowia przygotowało propozycję zmiany ustawy, której celem jest m.in. przywrócenie obowiązku realizacji badań lekarskich pracowników, zmiany te wciąż nie zostały wdrożone. Wykonywanie badań nadal jest zawieszone a to najwyższy czas, by obowiązek ich realizacji powrócił – uważają eksperci. Przypomnijmy, że przepisy dotyczące realizacji badań powrócą, gdy odwołany zostanie stan epidemii oraz stan zagrożenia epidemicznego. Stan epidemii został co prawda zniesiony, jednak w jego miejsce od 16 maja b.r. wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego, a ten został przedłużony do 31 grudnia 2022 r.

Najpierw rozporządzenie

W ubiegły poniedziałek, 7 listopada do konsultacji trafił natomiast projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. Wprowadzenie zmian wynika m.in. z faktu, że część instytucji, o których jest mowa w dotychczasowym dokumencie już nie istnieje, a tym samym przepisy rozporządzenia są już w tym zakresie nieaktualne. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. I choć projekt rozporządzenia słusznie porządkuje kwestie związane z realizacją badań pracowniczych, wciąż nie wiadomo, kiedy obowiązek ich egzekwowania powróci. 

Kiedy nowela ustawy? Nie do końca wiadomo

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest kierowanie swoich pracowników na badania profilaktyczne. Obowiązek ten wynika z art. 229 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim pracownik podlega badaniom: wstępnym, okresowym oraz kontrolnym. Skierowanie na tego typu badania wydaje pracodawca i to on pokrywa ich koszty.  W wyniku pandemii, w marcu 2020 r. ustawą z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych obowiązek ten został zawieszony do odwołania. W wyniku czego pracodawcy zostali zwolnieni z konieczności wystawiania skierowań na badania w ramach medycyny pracy. Pierwotnie, ustawodawca dał pracodawcom i pracownikom 60 dni – po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii albo po odwołaniu stanu epidemii – na wykonanie zawieszonych obowiązków, potem – na wniosek pracodawców – termin ten został wydłużony do 180 dni. Przywrócenie tego obowiązku było zapowiedziane już jakiś czas temu, jednak prace w tym zakresie przedłużają się.

Przedłużający się okres zawieszenia realizacji badań stanowi zagrożenie dla pracowników

Eksperci zwracają uwagę, że przedłużający się okres pozwalający na nierealizowanie badań okresowych stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników, w tym szczególnie tych, którzy narażeni są na czynniki niebezpieczne bądź szkodliwe. Pamiętać należy, że zaległe badania trzeba będzie uzupełnić w okresie 180 dni od zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego a realizację odłożonego w czasie obowiązku utrudnić mogą braki kadrowe, odnotowywane coraz powszechniej wśród lekarzy medycyny pracy. Już teraz, mimo poluzowanych przepisów, obserwuje się spore kolejki do wykonywania badań pracowniczych.

Polecane:

zobacz więcej

Mobbing ma daleko idące skutki dla wszystkich stron

zobacz więcej

Czy lekarze będą musieli wybierać między pracą w sektorze publicznym i prywatnym?

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Kiedy powróci obowiązek badań lekarskich pracowników?. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpotkanie z Janem Gałeckim w bibliotece
Następny artykułAwantura w samolocie z matką w roli głównej. Stewardesa trafiła do szpitala