Zapalenie spojówek, wady wzroku i zespół suchego oka. Kiedy udać się do okulisty?
Na samym wstępie podkreślmy, że kluczem do utrzymania zdrowia oczu jest profilaktyka. Nawet jeśli nie macie żadnych problemów z widzeniem (a przynajmniej tak wam się wydaje), warto odwiedzać okulistę regularnie – co najmniej co dwa lata lub częściej. Dotyczy to zwłaszcza osób, które ukończyły 40 lat. W tym wieku wzrasta ryzyko wystąpienia schorzeń oczu takich jak zaćma, jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej. Ich wczesne wykrycie znacznie poprawia rokowania i daje szansę całkowitego wyleczenia.
Kiedy konieczna jest konsultacja okulistyczna? Zapalenie rogówki i inne choroby oczu
Sygnałem alarmowym i powodem do odwiedzenia gabinetu okulistycznego powinna być każda zmiana widzenia lub dolegliwość w obrębie okaz. Ze specjalistą powinniście skonsultować się przede wszystkim, jeśli zauważacie objawów takie jak:
- rozmazany obraz;
- podwójne widzenie;
- problemy z widzeniem w słabym oświetleniu;
- trudności z rozpoznawaniem kolorów;
- uczucie widzenia przez zasłonę lub widzenie niepełnego obrazu;
- migotanie obrazu lub plamy przed oczami.
Badanie dna oka, badanie ostrości wzroku, badanie pola widzenia i inne badania w dziedzinie okulistyki
Przyczyną częstych bólów głowy nierzadko okazują się właśnie problemy z oczami. Za ten problem najczęściej odpowiada niewłaściwa korekcja wzroku, czyli niedopasowane okulary lub soczewki kontaktowe. Jego źródło może tkwić także w niezdiagnozowanym lub nieprawidłowo leczonym astygmatyzmie. Jeśli bóle głowy pojawiają się regularnie – zwłaszcza po długim korzystaniu z komputera lub czytaniu – powinniście umówić się na wizytę u okulisty.
Zapalenie nerwu wzrokowego, choroby narządu łzowego i inne schorzenia oczu
Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku dzieci. Często nie zgłaszają one problemów z widzeniem, bo mogą nie być świadome, że widzą nieprawidłowo. Rodzice powinni więc zachować czujność, jeśli dziecko często mruży oczy, zbliża się do telewizora lub trzyma książkę bardzo blisko twarzy. Regularne badania wzroku u dzieci pozwalają szybko wykryć ewentualne wady wzroku, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na rozwój i naukę.
Okulista dziecięcy i dla dorosłych. Leczenie jaskry i innych chorób narządu wzroku
Niezależnie od tego, jakie objawy budzą wasz niepokój, konsultację ze specjalista możecie zarezerwować na https://demeter.com.pl/okulista-warszawa/. Wizyt u okulisty nie powinniście odkładać na później. Dzięki regularnym kontrolom zdrowia oczu, będziecie w stanie szybko zdiagnozować poważne schorzenia i na długo zachować sprawny wzrok.
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS