A A+ A++

Starzejące się polskie społeczeństwo jest problemem, z którym musi się zmierzyć kilka ministerstw. W tej sprawie w Ministerstwie Zdrowia spotkały się szefowa tego resortu Izabela Leszczyna, minister ds. Polityki Senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz oraz prof. dr hab. Katarzyna Wieczorkowska-Tobis, Przewodnicząca Zarządu Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego. Rozmawiały o tym, jak poprawić sytuację seniorów w obszarze zdrowia.

Deklaracją współpracy pomiędzy Ministerstwem Zdrowia, Ministrem ds. Polityki Senioralnej, a Polskim Towarzystwem Gerontologicznym w zakresie tworzenia i wdrażania odpowiedzialnej polityki senioralnej w obszarze zdrowia zakończyło się spotkanie w Ministerstwie Zdrowia, o czym poinformowało MZ w komunikacie.

Wnioski ze spotkania w MZ

Podczas spotkania omówiono aktualne wyzwania związane z opieką długoterminową oraz przedyskutowano potencjalne kierunki rozwoju polityki senioralnej w obszarze zdrowia. Przewodnicząca Zarządu PTG prof. dr hab. Katarzyna Wieczorkowska-Tobis przedstawiła także rekomendacje środowiska naukowego w obszarze prowadzonych polityk publicznych. Marzena Okła-Drewnowicz podkreśliła zaś konieczność współpracy międzyresortowej przy tworzeniu skutecznych mechanizmów wsparcia dla osób starszych, które pozwolą im na jak najdłuższe pozostanie w domu i utrzymanie samodzielności.

Kiedy powstanie Rada ds. Polityki Senioralnej?

Rada ds. Polityki Senioralnej powstała w grudniu 2023 r. Nabór do niej ma się zakończyć 31 stycznia. Organ opiniodawczo-doradczy ma być powoływany na dwa lata i liczyć od 15 do 30 członków. W skład Rady mają wejść osoby wyróżniające się wiedzą i doświadczeniem w kwestiach polityki senioralnej, powołane spośród kandydatów zgłoszonych przez: poszczególne jednostki samorządu terytorialnego oraz związki tych jednostek, administrację rządową, organizacje pozarządowe, organizacje pracodawców oraz związki zawodowe, a także uczelnie i instytucje badawcze. Rada ma promować działania z zakresu polityki senioralnej, ale także przedstawiać swoje konkretne rozwiązania. 

Polityka senioralna jednym z priorytetów rządu

Według GUS na koniec 2022 r. liczba osób w wieku 60 lat i więcej wyniosła 9,8 mln, czyli o 0,7 proc. więcej niż w 2021 r. W 2005 r. seniorzy stanowili jedynie 17,2 proc. polskiego społeczeństwa, w 2011 r. ten udział przekroczył 20 proc., a w 2019 r. – 25 proc. W zeszłym roku było to już 25,9 proc. (o 0,2 pkt. proc. więcej niż w 2021 r.). Według prognoz w 2060 r. w Polsce będzie żyło 11,9 mln osób starszych, stanowiąc 38,3 proc. całej ludności. Aby sprostać temu wyzwaniu, o rozwiązaniach trzeba pomyśleć już dziś. 

Źródła:

mz.gov.pl, x.com/OklaDrewnowicz

Autor: Ewa Basińska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułYevgeniy Mogil nowym piłkarzem KSZO 1929
Następny artykułGCK Gdynia: Akademia Dobrych Relacji: wykład „Jak odzyskać swój czas?”