Po licznych apelach, rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie, dołączyli do tak zwanej grupy zero Narodowego Programu Szczepień.
Tylko część rodziców wcześniaków dostanie szczepionkę szybciej, ponieważ – jak przekonują lekarze – powinni być to rodzice dzieci najmniej dojrzałych, przed którymi jest co najmniej miesięczny pobyt w szpitalu. Tak, aby – jak tłumaczy konsultant krajowa w dziedzinie neonatologii profesor Ewa Helwich – mogli towarzyszyć im na oddziale.
Mówimy o dzieciach, które ważą przy urodzeniu mniej niż 1 600 gramów, bo te dzieci będą wymagały dłuższego pobytu, to tylko w tej grupie ma sens – podkreśla w rozmowie z RMF FM.
Jak ustalił nasz reporter, trwają rozmowy w tej sprawie między lekarzami a resortem zdrowia. Neonatolodzy spodziewają się, że pierwsi rodzice wcześniaków będą zaszczepieni na przełomie stycznia i lutego – po medykach.
Rocznie w Polsce rodzi się ponad 25 tysięcy wcześniaków. Specjaliści szacują, że dzieci najmniej dojrzałych, spełniających wymienione warunki, rocznie w Polsce rodzi się kilka tysięcy.
Włączenie ich rodziców do grupy zero oznacza, że zaszczepieni byliby zarówno ich ojcowie, jak i mamy.
Etap I obejmuje:
- pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej i Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu,
- osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych
- służby mundurowe (Żołnierze Wojska Polskiego, Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Gminnej i Miejskiej, Straży Pożarnej, pracownicy TOPR i GOPR, którzy biorą udział w działaniach przeciwpandemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe),
- nauczycieli.
Etap II – obejmuje:
- osoby poniżej 60 r.ż. z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 lub które znajdują się w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego częstych lub ciągłych kontaktów z placówkami ochrony zdrowia.
- osoby, które “bezpośrednio zapewniają funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone są na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne”. To m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego. Należą do nich również urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze służb celno-skarbowych.
Etap III, ostatni obejmuje:
- przedsiębiorców i pracowników sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz
- powszechne szczepienia pozostałej części populacji dorosłej.
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia szczegóły kolejnych etapów w tym II i III, będą wynikały z procesu szczepień przeprowadzonego na pierwszym etapie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS