A A+ A++

Wiceszef MAP Artur Soboń pytany na antenie Programu I Polskiego Radia, kiedy nastąpi otwarcie granic podkreślił, że jest to pytanie do premiera Morawieckiego „po ocenie tych zagrożeń, jakie mogą z tego wynikać”.

Soboń ocenił, że mogłoby to być 15 czerwca. – Pewnie byłoby dobrze, gdyby tak było, także dla naszych spółek – mówię tu przede wszystkim o Polskiej Grupie Lotniczej i spółce LOT, która dzięki temu mogłyby (…) odżyć – powiedział.

Przyznał, że bez prowadzenia operacji lotniczych biznes lotniczy jest dzisiaj „w dużo trudniejszej sytuacji, diametralnie różnej” niż przed pandemią”. – Przed koronawirusem mieliśmy sytuację, w której chcieliśmy dokonywać zakupów innych linii lotniczych – przypominał.

Wiceminister podkreślił, że z powodu epidemii szok gospodarczy i zatrzymanie m.in. operacji lotniczych spowodowało, że trzeba odbudować siatkę połączeń i zaufanie pasażerów do korzystania z połączeń lotniczych – „stworzyć odpowiednie procedury i w samych liniach lotniczych i na lotniskach”.

Zaznaczył, że przed koronawirusem LOT był w dobrej sytuacji. – Dzisiaj, tak jak każda inna linia lotnicza, jest w sytuacji dużo trudniejszej – wskazał. Pytany o poziom rządowej pomocy finansowej dla LOT-u odpowiedział, że „jeśli będzie potrzeba, taka pomoc zostanie uruchomiona”. – Rozmawiamy o tym ze wszystkim spółkami Skarbu Państwa, które takiej pomocy wymagają – zaznaczył.

– Myślę, że od 1 czerwca możemy już ruszyć z pomocą dla dużych firm w ramach Tarczy Finansowej – powiedział. Przypomniał, że w ramach Tarczy Finansowej na rynek trafiło ponad 37 mld zł w ramach pomocy dla przedsiębiorstw.

Kontrole graniczne

Kontrole graniczne na granicy wewnętrznej z innymi krajami Unii Europejskiej zostały formalnie przedłużona do 12 czerwca. Granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Przykładowo, przekroczenie granicy ze Słowacją na szlaku turystycznym czy ścieżce rowerowej stanowi wykroczenie skutkujące nałożeniem mandatu.

Pamiętać też należy o wciąż obowiązującej kwarantannie. Co do zasady wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski muszą poddać się obowiązkowej 14-dniowej domowej kwarantannie. Podczas kontroli na granicy każdy podróżny zobowiązany jest podać adres, pod którym będzie ją odbywał. Może to być miejsce zbiorowej kwarantanny, jeśli np. podróżny nie ma możliwości odbywania jej w miejscu zamieszkania. Z kwarantanny zwolnieni są m.in. kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego oraz osoby pracujące w krajach UE (np. w regionach przygranicznych).

Nadal prowadzone są kontrole w portach morskich i na lotniskach. Wciąż też obowiązują ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski.

Zobacz także: Kiedy znowu zaczniemy latać? W Polsce przewidziano trzy fazy

Kto może wjechać do Polski?

Do Polski mogą wjechać jedynie:

  • obywatele Rzeczypospolitej Polskiej,
  • cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli Rzeczypospolitej Polskiej albo pozostają pod ich stałą opieką,
  • cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka,
  • szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego misji, czyli osoby posiadające stopień dyplomatyczny oraz członkowie ich rodzin,
  • cudzoziemcy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tj. cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na takich samych zasadach co obywatele polscy, posiadający zezwolenie na pracę, zaświadczenie o wpisie do ewidecji w sprawie pracy sezonowej, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy wykonują pracę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub przedstawiają dokumenty, z których wynika, że podjęcie pracy rozpocznie się niezwłocznie po przekroczeniu granicy;
  • cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu osób lub towarów, a ich przejazd następuje w ramach czynności zawodowych polegających na transporcie towarów lub przewozie osób, uczniowie i studenci pobierający naukę w Polsce, obywatele państw członkowskich UE, EOG lub Szwajcarii oraz ich małżonkowie i dzieci, w celu przejazdu prze terytorium RP, trwającego nie dłużej niż 12 godzin liczonych od momentu przekroczenia granicy RP, do miejsca zamieszkania lub pobytu.
  • kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego lub międzynarodowego transportu kombinowanego podróżujący tranzytem przez terytorium RP innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy: w celu odbioru odpoczynku na terytorium kraju pobytu, po odebraniu za granicą odpoczynku, o którym mowa wyżej, oraz po przerwie w świadczeniu pracy w okolicznościach wskazanych w ustawie o czasie pracy kierowców.
  • w szczególnie uzasadnionych przypadkach, nieuwzględnionych powyżej, komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej, może zezwolić cudzoziemcom na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przekraczanie granicy innych krajów

Czechy

Premier Andrej Babisz zapowiedział 25 maja, że obywatele Czech i Słowacji będą mogli przekroczyć granice na 48 godzin bez testów na COVID-19 i bez kwarantanny. Rząd zdecydował, że od 26 maja zostały otwarte wszystkie przejścia z Niemcami i Austrią.

Podjęte decyzje nie oznaczają odejścia od obowiązujących zasad, w myśl których Czesi, wracając do kraju, muszą mieć negatywny wynik testu na obecność nowego koronawirusa. W dalszym ciągu obowiązuje zakaz wjazdu do Czech turystów.

Włochy

3 czerwca Włochy otwierają swoje granice dla przybyszów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, strefy Schengen, Wielkiej Brytanii, Andory, Monako, San Marino. Pozostaje zakaz ruchu z innymi krajami.

Zapowiedziane zniesienie wszelkich ograniczeń w ruchu z wymienionymi krajami oznacza, że przyjeżdżające z nich do Włoch osoby nie będą musiały od 3 czerwca poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie.

Hiszpania

Hiszpania 1 lipca przywróci swobodny ruch turystyczny dla obcokrajowców. Prawdopodobnie od 16 czerwca przywrócona zostanie możliwość turystycznego ruchu kołowego między Hiszpanią a Portugalią.

W tej chwili osoby przybywające do Hiszpanii poddawane są obowiązkowej dwutygodniowej kwarantannie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDo kina nie tak prędko. Brakuje “jasnych wytycznych”
Następny artykułAwantura o “ideologię LGBT”, która ma “neomarksistowskie podłoże”. Radny PiS: Nam się próbuje odebrać wolność