A A+ A++

13 czerwca Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie zajmie się odwołaniem od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, który unieważnił uchwałę Rady Gminy Zagrodno z 29 maja 2020 roku w sprawie wygaśnięcia mandatu wójt Karoliny Bardowskiej.

Uchwała była wyrazem trwającej od pierwszych miesięcy kadencji niechęci większości Rady Gminy Zagrodno do młodej wójt. Na sesji 29 maja 2020 r. radni podjęli trzy uchwały mające charakter represji: w pierwszej nakazywali kontrolę w urzędzie gminy, w drugiej obniżyli Karolinie Bardowskiej wynagrodzenie o ponad 3,5 tys. zł, a w trzeciej stwierdzili wygaśniecie jej mandatu.

Jako uzasadnienie radni podali, że wójt Karolina Bardowska powinna powinna w ciągu 3 miesięcy po objęciu stanowiska wójta sprzedać swoje udziały w spółce Vox Logistic, a zrobiła to z dwumiesięcznym poślizgiem.

Uchwałę pozbawiającą wójt stanowiska, Karolina Bardowska od razu zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. WSA zawiesiło sprawę, bo zanim zdążyło się nią zająć, wojewoda dolnośląski wydał rozstrzygnięcie nadzorcze, w którym unieważnił kontrowersyjną uchwałę jako bezprawną. Rada Gminy Zagrodno broni nie złożyła nawet, gdy Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu utrzymał w mocy  rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody. Odwołała się do Naczelnego Sadu Administracyjnego w Warszawie.

Tu nastąpił zwrot. 30 czerwca 2022 r. NSA uznał, że unieważniając uchwałę wojewoda przekroczył swoje kompetencje, bo o tego rodzaju sprawach powinien rozstrzygać nie on, ale sąd administracyjny. Dlatego zarówno rozstrzygnięcie nadzorcze jak i podtrzymujący je wyrok WSA zostały uznane za nieważne.  To spowodowało, że we wrocławskim WSA z automatu zostało wznowione zawieszone w 2020 r. postępowanie z wniosku wójt Karoliny Bardowskiej o stwierdzenie nieważności uchwały Rady Gminy Zagrodno z 29 maja 2020 r w sprawie wygaszenia jej mandatu. Sprawa wskoczyła na właściwe tory.

6 października 2022 r. WSA we Wrocławiu wydał wyrok: unieważnił uchwałę o wygaszeniu mandatu jako podjętą z naruszeniem prawa. Zdaniem sądu, Rada Gminy Zagrodno nie dochowała standardów procedowania, bo wbrew art. 492 § 2 Kodeksu wyborczego nie dała pani wójt możliwości złożenia wyjaśnień. Ponadto naruszyła zasadę proporcjonalności, stosując sankcję nadmierną w stosunku do skali zawinienia. Dokładnie te same argumenty pojawiały się wcześniej w uchylonym rozstrzygnięciu nadzorczym wojewody.

W listopadzie 2022 Rada Gminy Zagrodno odwołała się od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Decyzja NSA będzie ostateczna i nieodwołalna – nareszcie zamknie ciągnący się trzeci rok spór.

Piotr Kanikowski

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAlison Goldfrapp zapowiada solowy album
Następny artykułПостраждалим від війни виплатять одноразову допомогу: хто отримає