A A+ A++

Układ krążenia jest jednym z najważniejszych w ludzkim organizmie. Przy jego udziale możliwe jest transportowanie składników odżywczych do każdej komórki ciała, dzięki czemu mogą one prawidłowo funkcjonować. Każde zaburzenie w obrębie przepływu krwi jest groźne dla zdrowia, dlatego tak ważne jest kontrolowanie ciśnienia tętniczego. Pomóc w tym może dobry ciśnieniomierz elektroniczny. W jakich sytuacjach należy po niego sięgnąć? O tym przeczytasz poniżej.

Ciśnienie krwi — jeden z najważniejszych parametrów życiowych

Tlen, substancje odżywcze i witaminy dostarczane są do komórek ciała dzięki krążącej po organizmie krwi. Siłę takiej wędrówki (a dokładniej siłę nacisku, jaką wywiera na ściany naczyń krwionośnych) określa się ciśnieniem tętniczym, potocznie określanym także jako ciśnienie krwi. Przedstawia się je w dwóch wartościach: ciśnienia skurczowego (górnego) oraz ciśnienia rozkurczowego (dolnego). Zakłada się, że prawidłowe ciśnienie krwi dorosłego człowieka w stanie spoczynku powinno wynosić 120/80 mmHg. Aby sprawdzić, czy faktycznie ma ono takie wartości, niezbędny jest aparat do mierzenia ciśnienia, czyli ciśnieniomierz.

Tego typu urządzenie medyczne może przybierać dwie formy: jako ciśnieniomierz naramienny lub nadgarstkowy. Jak nazwy wskazują, mankiet takiego sprzętu zakłada się na ramię lub nadgarstek, gdzie po napompowaniu pozwala na szybki i precyzyjny odczyt ciśnienia tętniczego. Całkowita automatyczność działania aparatów sprawia, że mogą być stosowane nie tylko w przychodniach czy szpitalach, ale i w domowym zaciszu.

Kto i kiedy powinien używać ciśnieniomierza?

Wartości ciśnienia tętniczego wahają się w ciągu dnia i mogą rosnąć bądź maleć zależnie od bodźca, jaki ma na nie wpływ. Wysiłek fizyczny, towarzyszące nam emocje czy nawet czynniki atmosferyczne to tylko niektóre z nich. Kiedy dokładnie warto sięgnąć po ciśnieniomierz na rękę? Kto powinien mieć go w swoim domu?

Profilaktyka przede wszystkim

Krew napędza ludzki organizm, dlatego też badanie jej siły naporu na naczynia krwionośne powinno być codziennością dla każdego człowieka. Systematyczne mierzenie ciśnienia tętniczego pozwala na szybkie wyłapanie wszelkich nieprawidłowości, a jak wiadomo — im sprawniej wykryta choroba, tym lepsze efekty leczenia. W związku z tym powinniśmy je sprawdzać przynajmniej kilka razy w ciągu roku, a najlepiej systematycznie, np. raz na miesiąc.

Nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze

Najczęstsze choroby układu krążenia związane z ciśnieniem to nadciśnienie bądź niedociśnienie. Pierwsza z nich, nadciśnienie, to problem, z którym zmagają się osoby o zbyt dużej sile przepływu krwi, przekładającej się na wysokie wskaźniki mmHg. Druga zaś to odwrotność pierwszej — zbyt niska siła przepływu krwi. Obie są bardzo groźne dla zdrowia i przekładają się na wiele dolegliwości, które nieregulowane będą się nasilać. Jeśli więc masz zdiagnozowaną którąś z tych chorób, koniecznie korzystaj z ciśnieniomierza nawet kilka razy dziennie.

Zabiegi medyczne, sezonowe choroby lub powracające migreny

Ciśnienie musi być kontrolowane także w kilku innych przypadkach. Bardzo ważne będzie sprawdzanie go w czasie zabiegów czy operacji, szczególnie przy znieczuleniu ogólnym pacjenta. Należy je kontrolować także w czasie zmagania się z sezonowymi chorobami, takimi jak np. grypa, oraz przy częstych migrenach, które mogą być spowodowane nieodpowiednimi parametrami ciśnienia.

Jaki ciśnieniomierz kupić? Przede wszystkim taki, który posiada certyfikat gwarantujący jego doskonałą jakość. Powinien być także dopasowany do Twoich oczekiwań pod względem np. długości mankietu, szerokości wyświetlacza czy sposobu zasilania. Sięgnij po tego typu urządzenie i kontroluj swoje zdrowie z należytą starannością.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 07.12.2021, 12:30

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKabaret Smile – bądź „Tu i teraz”!
Następny artykułJak zaktualizować Windows 10 do Windows 11? Jakie wymagania należy spełnić? Poradnik krok po kroku