Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z aktualnym planem, w przyszłym roku lubińscy rowerzyści mają mieć możliwość wybrania się na wycieczkę między innymi nad Stawy Przemkowskie. W tym kwartale województwo chce podpisać z samorządami porozumienia w sprawie zaprojektowania tras Cyklostrady Dolnośląskiej. Budowa ścieżek mogłaby ruszyć w przyszłym roku.
Cała Cyklostrada ma mieć 11 tras o łącznej długości 1 809 kilometrów. Lubin znajdzie się na Trasie Miedzianej, rozpinającej się między Przemkowskim Parkiem Krajobrazowym a Doliną Baryczy. Będzie ona liczyła 108 km.
Pomysł budowy regionalnej sieci rowerowej należy do województwa dolnośląskiego, które chce do tego przedsięwzięcia zachęcić też lokalne samorządy. Na dziś województwo jest gotowe pokryć połowę kosztów zaprojektowania ścieżek.
– Opracowujemy obecnie wzór porozumienia, który za kilka tygodni zaproponujemy samorządom. Zorganizujemy też spotkanie z przedstawicielami gmin położonych wzdłuż poszczególnych tras. Liczę na to, że już w lutym podpiszemy pierwsze porozumienia – zapowiada Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
– Lubin jest jak najbardziej zainteresowany udziałem w budowie Cyklostrady Dolnośląskiej. Wiemy, że wielu naszych mieszkańców uprawia sport i turystykę rowerową, więc naszą rolą jako samorządowców jest zapewnienie im bezpiecznych i komfortowych warunków do tego. Zbudowaliśmy ścieżki w mieście, teraz chcemy ułatwić lubinianom dalsze wyprawy – mówi prezydent Robert Raczyński.
Porozumienia będą punktem wyjścia do ogłaszania przetargów na zaprojektowanie poszczególnych odcinków Cyklostrady. Prace projektowe mogą potrwać około roku. Kolejnym krokiem będzie już budowa tras – jej tempo będzie różne dla różnych tras, między innymi dlatego, że nie wszędzie panują takie same warunki przestrzenne. Niektóre ścieżki będą biegły przy drogach, inne – jak w przypadku odcinków do Chocianowa czy Przemkowa – poprowadzą po dawnych liniach kolejowych.
– Jeśli chodzi o Trasę Miedzianą, chcielibyśmy do końca przyszłego roku zamknąć budowę odcinków z Lubina do Przemkowa i z Lubina do Wąsosza – dodaje Tymoteusz Myrda.
Dłużej możemy poczekać na ścieżkę z Lubina do Ścinawy wzdłuż drogi krajowej nr 36 – to przedsięwzięcie prowadzi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która w 2021 r. zleciła opracowanie koncepcji tej drogi.
– Przetarg na roboty budowlane w systemie „projektuj i buduj” dla rozbudowy drogi krajowej nr 36 na odcinku Lubin – Ścinawa planujemy ogłosić w czwartym kwartale bieżącego roku – zapowiada Magdalena Szumiata, rzeczniczka wrocławskiego oddziału GDDKiA. – Przetarg będzie przewidywał, jako prawo opcji, budowę ścieżki pieszo-rowerowej, jednak jej realizacja będzie uzależniona od zapewnienia finansowania przez województwo dolnośląskie. Zakończenie inwestycji planowane jest na czwarty kwartał 2027 roku – dodaje.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS