A A+ A++

USG to procedura diagnostyczna, która wykorzystuje ultradźwięki. Wykonuje się ją zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Jest bezbolesna, bezinwazyjna, a pozwala łatwo i szybko ocenić m.in. wielkość narządów, ich kształt oraz budowę. Jednocześnie to jedno z podstawowych badań przeprowadzanych w ciąży. Kiedy lekarz weterynarii może zlecić USG u psa? I jak powinno się przygotować pupila do badania, żeby wynik był miarodajny?

Każdy lekarz weterynarii w swojej pracy wykorzystuje różne metody badania czworonogów. Zazwyczaj skupia się na dokładnym obejrzeniu i osłuchaniu pacjenta, ale wtedy, gdy to konieczne, zleca badania krwi lub moczu, a także badania obrazowe takie jak USG. Jak wygląda USG u psów?

Jak wygląda badanie USG u psa?

Badanie ultrasonograficzne (USG) trwa zazwyczaj dosłownie kilka minut. Weterynarz przesuwa po wybranym obszarze ciała zwierzęcia, np. po brzuchu, specjalną głowicę posmarowaną bezbarwnym, bezzapachowym żelem przewodzącym. Dzięki temu jest w stanie ocenić stan narządów i sprawdzić, czy nie dzieje się nic niepokojącego. Przeważnie od razu informuje opiekunów, jeśli coś zauważy, a na koniec przekazuje dokument z opisem. Pies w trakcie badania nie powinien odczuwać bólu ani dyskomfortu – to, co może mu się nie spodobać, to zimny żel i konieczność stania lub leżenia nieruchomo przez chwilę.

Gdzie wykonasz także badania obrazowe, w tym USG? Różne usługi weterynaryjne świadczy m.in. przychodnia weterynaryjna Levet (https://www.levet.pl).

Dog awakening
Dog awakening from anesthesia after tumor surgery. Ill labrador retriever in veterinary clinic.

Po co wykonuje się USG?

W jakim celu wykonuje się badania USG? Weterynarze zlecają je wtedy, gdy u psa występują niepokojące objawy np. związane z układem moczowym, istnieje podejrzenie guza, połknięcia niebezpiecznych przedmiotów albo pojawiają się problemy z układem trawiennym. Poza tym USG wykonuje się także po wypadkach i urazach, żeby wykluczyć m.in. krwotok wewnętrzny lub uszkodzenie narządów. Badanie jest również niezbędne w przypadku ciąży u psów. Pozwala potwierdzić ciążę, skontrolować jej przebieg i ocenić stan zarówno suczki, jak i młodych.

Jak przygotować psa do badania USG?

Jak powinno się przygotować psa do badania ultrasonograficznego? Wszystko zależy od tego, co będzie przedmiotem badania. Jeśli planowane jest kontrola stanu przewodu pokarmowego, pies powinien być na czczo. Minimum 8 do 12 godzin przed terminem USG nie powinien spożywać żadnych pokarmów. W niektórych przypadkach zaleca się również podawanie środków na wzdęcia na około 2 godziny przed badaniem.

W przypadku USG układu moczowego lub rozrodczego zaleca się powstrzymanie od oddawania moczu minimum na 3 godziny przed wyznaczoną wizytą. To bywa trudne, bo psa nie należy wyprowadzać w tym czasie na spacer. W miarę możliwości najlepiej przenieść go do kliniki, ale w przypadku dużych ras transport na rękach opiekuna nie jest rozwiązaniem. Co się stanie, jeśli pies po drodze odda mocz? W przychodni będzie musiał wypić dużą ilość płynów i prawdopodobnie dostanie środki moczopędne, które przyspieszą wypełnianie pęcherza. Dlaczego pełny pęcherz w tym przypadku jest tak istotny? Ponieważ pozwala lepiej uwidocznić organy wewnętrzne. Jeżeli będzie pusty, dużo trudniej będzie sprawdzić stan narządów znajdujących się w pobliżu.

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЗалужний обговорив з Міллі збиття російських “Кинджалів”
Następny artykułПровал сезону: “Динамо” вперше за 9 років не потрапило до зони Ліги чемпіонів