A A+ A++

Zadbaj o swoje zdrowie i nie pozwól podstępnie rozwijającej się chorobie spustoszyć Twojego organizmu. Dowiedz się, kiedy warto wykonać podstawowe badania profilaktyczne, które mogą znacznie zwiększyć Twoje szanse na zdrowe i długie życie.

Dlaczego profilaktyka jest ważna? Wiele jednostek chorobowych rozwija się podstępnie, przez długi czas nie dając żadnych objawów. Ich pojawienie się może świadczyć o zaawansowanym stadium choroby. Wtedy szanse na całkowite wyleczenie i uniknięcie poważniejszych powikłań niestety maleją. Natomiast choroba wykryta we wczesnym stadium może być w stu procentach wyleczalna. W przypadku wczesnego wykrycia chorób przewlekłych lekarz może zalecić zmianę trybu życia i przyjmowanie leków, dzięki czemu całkiem realne może okazać się znaczne spowolnienie rozwoju jednostki chorobowej.

Nie czekaj na objawy – badaj się regularnie
Podstawowe badania profilaktyczne powinny być stałym elementem troski o zdrowie każdej dorosłej osoby. Nie powinno zmylić Cię dobre samopoczucie i brak jakichkolwiek objawów. Badania profilaktyczne wykonuj nie po to, żeby sprawdzić, co Ci dolega, ale po to, żeby upewnić się, że jesteś zdrowy lub zdiagnozować chorobę we wczesnym stadium.

Kalendarz badań profilaktycznych
Poniżej prezentujemy kalendarz podstawowych badań profilaktycznych dla osób w poszczególnych przedziałach wiekowych. Wykonywanie diagnostyki w zalecanych terminach lub częściej jest ważnym elementem dbania o własne zdrowie.

Badania profilaktyczne dla 20-latków
Każda osoba w przedziale wiekowym 20–30 lat powinna wykonać takie badania, jak morfologia z OB (raz w roku), badanie poziomu glukozy we krwi (osoby zdrowe co 3 lata, osoby z grup ryzyka cukrzycy raz w roku) i badanie ogólne moczu (raz w roku). Kobiety powinny pamiętać o wykonaniu cytologii ginekologicznej w ramach profilaktyki raka szyjki macicy.

Badaniem, które również warto wykonywać jest lipidogram, czyli pomiar poziomu wybranych tłuszczów w organizmie, m.in. złego cholesterolu. Osoby zdrowe mogą wykonywać lipidogram raz na 5 lat, natomiast pacjenci w grupie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych powinni powtarzać je raz do roku lub tak często, jak zaleci lekarz.

Profilaktyka dla osób po 30. roku życia
Osoby, które ukończyły 30 lat powinny wykonywać te same badania, co dwudziestolatkowie. W ich przypadku lipidogram zalecany jest także każdego roku, ponieważ ryzyko wysokiego poziomu cholesterolu wzrasta z wiekiem.
Trzydziestolatkowie powinni raz na 3 lata wykonywać także badanie poziomu elektrolitów.

Jakie badania profilaktyczne dla 40-latków?
Osoby, które ukończyły 40. rok życia powinny nadal wykonywać badania zalecane dla dwudziesto- i trzydziestolatków. W corocznych badaniach powinny znaleźć się ponadto krew utajona w kale oraz TSH.
W przypadku kobiet po 40. roku życia ważne jest badanie poziomu estradiolu i hormonu FSH, wykonywane co najmniej co 3 lata. Mężczyźni po czterdziestce powinni zacząć wykonywać przynajmniej raz na 3 lata badanie poziomu PSA (całkowity i wolny).

Profilaktyka dla osób po 50. roku życia

Większość badań profilaktycznych dla 50-latków i osób starszych powinna być robiona każdego roku. Mężczyznom zalecane jest również coroczne badanie poziomu PSA.

Oprócz diagnostyki zalecanej osobom młodszym, każda osoba po pięćdziesiątce powinna każdego roku wykonywać także takie badania, jak:
– wapń całkowity w surowicy;
– magnez w surowicy,
– kwas moczowy w surowicy;
– albumina w surowicy;
– kreatynina w surowicy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEksperci twierdzą, że Rosja pod rządami Putina zmierza ku recesji
Następny artykułJak zatrudnić cudzoziemca we Wrocławiu i okolicach? Gdzie szukać pomocy?