Kiedy przysługuje nam prawo do wypowiedzenia ubezpieczenia auta? Jak możemy wypowiedzieć polisę u aktualnego ubezpieczyciela? Nasz tekst dostarczy Ci odpowiedzi na te pytania, więc zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!
Wypowiedzenie ubezpieczenia OC – kiedy i jak można to zrobić?
Polisa OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym w Polsce, więc każdy użytkownik pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do jego wykupienia i posiadania. Warto jednak wiedzieć, że istnieją sytuacje, w których można zdecydować się na wypowiedzenie ubezpieczenia samochodu. Kiedy dokładnie nam to przysługuje? Kiedy możliwa jest rezygnacja z ubezpieczenia? Na pewno będziemy mieli do tego prawo, gdy nasza umowa powoli wygasa, a my nie chcemy jej przedłużać, bo już mamy na oku ciekawszą ofertę u innego ubezpieczyciela.
Co więcej, rezygnacja z ubezpieczenia na stronie https://wypowiadamoc.pl jest możliwa również wtedy, gdy kupiliśmy pojazd używany z ważnym ubezpieczenie, ale nie chcemy go ciągnąć, bo lepszą ofertę ma nasz aktualny ubezpieczyciel. Wypowiedzenie ubezpieczenia samochodu jest możliwe również wtedy, gdy zostanie przedłużone automatycznie. Wiadomo, że taka opcja jest bardzo wygodna, ale jeśli nie jesteśmy zadowoleni z aktualnej oferty, to możemy rozwiązać współpracę z danym towarzystwem ubezpieczeniowym.
Jakby tego było mało, to warto pamiętać, że wypowiedzenie OC możemy też złożyć, gdy nasz pojazd uległ szkodzie całkowitej, czy wtedy, gdy jest już zbyt stary i zagraża naszemu bezpieczeństwu. W takich przypadkach podstawą do rozwiązania umowy z ubezpieczycielem będzie zezłomowanie auta, ale i tak trzeba będzie dopełnić formalności.
Wydawać by się mogło, że wypowiedzenie ubezpieczenia OC auta jest tylko formalnością i możemy zdecydować się nawet na kontakt telefoniczny. Jednak pamiętajmy, że mamy do czynienia z obowiązkowym ubezpieczeniem, więc rozwiązanie umowy wymaga od nas dopełnienia pewnych formalności oraz wskazania podstawy prawnej, która nam na to pozwala. Dlatego, zamiast działać pod wpływem impulsu, lepiej na spokojnie się przygotować do wypowiedzenia ubezpieczenia auta.
Oznacza to zebranie wymaganych dokumentów, czy sporządzenia stosownego wniosku. Jeśli nie wiemy, jak powinno wyglądać pismo, to zawsze możemy pomyśleć o ściągnięciu gotowego wzoru z sieci, a także o jego wypełnieniu i wydrukowaniu. Gotowe pismo należy złożyć do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego w sposób zgodny z jej oczekiwaniami. Czasami konieczne jest osobiste zgłoszenie się do najbliższego oddziału ubezpieczyciela, innym razem można zrobić to drogą elektroniczną lub listowną.
Wypowiedzenie ubezpieczenia AC – kiedy i jak można to zrobić?
Ubezpieczenie autocasco sprzedawane jest najczęściej na okres 12 miesięcy i zgodnie z obowiązującymi przepisami możemy wypowiedzieć umowę na początku jej obowiązywania. Osoby fizyczne mają na to 30 dni od daty zakupu polisy), zaś przedsiębiorcy 7 dni.
Jeśli termin ten zostanie przekroczony, to niestety trzeba liczyć się z odmową ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego. Jak dowiemy się z https://wypowiadamoc.pl/jak-wypowiedziec-ubezpieczenie-ac-samochodu, zdarzają się przypadki, gdzie umowa AC sama wygasa. Najczęściej dziele się tak, gdy została wyczerpana suma ubezpieczenia lub pojazd zostanie wyrejestrowany. Poza tym zmiana właściciela pojazdu oraz brak opłat w terminie również można skutkować wygaśnięciem polisy AC.
Jak dopełnić formalności, by nasze wypowiedzenie ubezpieczenia AC zostało uznane? To już nie jest takie pewne, ponieważ procedura może różnić się w zależności od towarzystwa. Dlatego, zanim przystąpimy do formalności, lepiej wszystko sprawdzić. Możemy to zrobić dzwoniąc do ubezpieczyciela lub zapoznając się z informacjami zamieszczonymi w jego OWU.
materiał partnera
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS