Sezon letni zbliża się wielkimi krokami i na ulicach można zauważyć coraz więcej rowerzystów, ale także tych, którzy poruszają się hulajnogami elektrycznymi lub tradycyjnymi. W związku z tym, że przepisy w kwestii korzystania z hulajnóg nie są do końca sprecyzowane, policja wyjaśnia, jakich zasad musimy przestrzegać. W innym przypadku możemy spodziewać się z mandatu karnego.
Hulajnogi elektryczne, które są dostępne na polskim rynku, rozwijają prędkość nawet do 50 km/h. W przypadku zderzenia się z samochodem lub pieszym, może dojść do tragedii lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Policja zwraca uwagę na osoby poruszające się hulajnogami i przestrzega, że choć ustawodawca nie sprecyzował dokładnie przepisów, takie osoby obowiązują zasady poruszania się, których muszą przestrzegać. – Jadąc hulajnogą elektryczną należy korzystać ze ścieżki rowerowej. Można jechać ulicą, ale tylko wtedy, gdy obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 30 km/h. Gdy w okolicy nie ma ścieżki rowerowej, można poruszać się chodnikiem, ale z taką prędkością, z jaką idzie pieszy, czyli około 5 km/h – wyjaśnia st. asp. Sławomir Frąszczak, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Ostrowie Wielkopolskim.
By w ogóle móc poruszać się hulajnogą, należy posiadać kartę rowerową. Dzieci poniżej 10 lat powinny być pod opieką osoby dorosłej. Jeśli takie dziecko porusza się samo, jego opiekunowie mogą zostać ukarani mandatem karnym.
Na rynku dostępne są także hulajnogi elektryczne z siodełkiem. Zgodnie z definicją taki pojazd nie jest już hulajnogą, ale motorowerem. Powinien być on zarejestrowany! Osoby nie posiadające uprawnień do kierowania nim, nie powinny w ogóle wyjeżdżać na ulicę. Poruszanie się takim sprzętem bez obowiązkowych dokumentów również skutkuje poważnymi konsekwencjami.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS