A A+ A++

Resort edukacji i nauki poinformował, że w czwartek minister Przemysław Czarnek wraz z członkami kierownictwa resortu wziął udział w serii spotkań dotyczących przygotowań do ewentualnego powrotu uczniów klas I-III do szkół, zależnie od sytuacji epidemicznej, a także procesu testowania nauczycieli.

Czarnek zwrócił uwagę na to, że w czwartek nastąpił wzrost zachorowań – ponad. 12 tys. nowych potwierdzonych przypadków.

– Więc nie mówimy o stabilnej sytuacji, dlatego musimy mieć na to wzgląd. I dlatego piątkowe dane dotyczące zachorowań będą również decydowały o tym, jakie będą te warunkowe rekomendacje dla dyrektorów szkół – zaznaczył.

ZOBACZ: Premier o powrocie dzieci do szkół. Podał warunki

Czarnek dodał, że w czwartek odbył serię spotkań m.in. ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, z wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi i z kuratorami oświaty.

Testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2 odbędzie się między 11 a 15 stycznia 2021 r. Ministerstwo Zdrowia podało, że chętnych jest ok. 190 tys. osób. Powiatowe sanepidy zbierają listy imienne.

Testy będą wykonywane metodą RT-PCR w sanepidach i w mobilnych punktach drive-thru.

Testy dobrowolne

“Testy na obecność koronawirusa będą dla nauczycieli odbywały się na zasadzie dobrowolności. Jeśli nauczyciel nie ma niepokojących objawów choroby i nie zdecyduje się na test, będzie mógł wrócić do nauczania” – czytamy na rządowej stronie.

Na stronie podano najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące testowania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2.

ZOBACZ: Kiedy szczepienia nauczycieli? “Nie damy rady w pierwszym kwartale”

Jedno z pytań dotyczyło tego, kto zostanie poinformowany o wyniku testu danego nauczyciela? “Jeśli wynik będzie pozytywny, wtedy pracownik automatycznie zostanie skierowany na izolację, a sanepid rozpocznie dochodzenie epidemiologiczne, by ustalić osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną” – brzmiała odpowiedź.

Inne pytanie dotyczyło tego, co grozi nauczycielowi, który nie będzie chciał się przetestować. “Testowanie jest dobrowolne” – wyjaśniono.

Jeszcze inne pytanie brzmiało, czy będą testowani również pracownicy szkolnej administracji i obsługi. “Tak. Personel ze szkół może także zgłaszać się do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Pracowników administracji obowiązują identyczne zasady jak nauczycieli” – podano.

Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…

prz/ PAP

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Częstochowie: Okradli 39-latka na dworcu, a potem żądali od niego pieniędzy za zwrot jego rzeczy
Następny artykułPośpiewali