A A+ A++

„Jako firma, w biznesie, wśród naszych kontrahentów staramy się pokazywać Polskę od jak najlepszej strony. Widzimy wielu ludzi, którzy swoimi osiągnięciami, swoją aktywnością społeczną budują dobry wizerunek Polski w wielu miejscach świata. Chcemy docenić tych, którzy to robią. Stąd idea konkursu Ambasador Polski” – mówił podczas finałowej gali plebiscytu Ambasador Polski 2019 Marcin Chludziński, prezes KGHM S.A. W tym roku konkurs zorganizowano po raz pierwszy, następne edycje zaplanowano na kolejne lata.

Premier Mateusz Morawiecki skierował list do uczestników gali. „Tytuł Ambasadora Polski przypadł osobom, które nie tylko osiągają niezwykłe sukcesy na polach swojej działalności, ale budują również kapitał wizerunkowy i świadczą o Polsce w najlepszy możliwy sposób. Ambasador to najwyższy rangą przedstawiciel kraju poza jego granicami. Laureaci plebiscytu zasługują na taki tytuł i wyróżnienie” – przekazał premier.

Prezydent RP Andrzej Duda objął honorowym patronatem plebiscyt „Ambasador Polski 2019”. „Nie trzeba nikogo przekonywać, że opinia o danym państwie na arenie międzynarodowej w dużej mierze kształtuje się na podstawie postaw obywateli tego państwa, szczególnie tych rozpoznawanych na całym świecie.(…)” – powiedział Mariusz Rusiecki, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

„Można pokusić się o tezę, że dziś w świecie globalizacji, upowszechnienia podróży zagranicznych, także powszechnego dostępu do internetu każdy z nas jest ambasadorem Polski i szczególnie dotyczy to osób rozpoznawanych na świecie. Wyróżniamy osoby, które kierują się wartościami profesjonalizmu, pracowitości, lojalności i szacunku, które cenimy na świecie” – dodał Rusiecki.

Kapituła konkursu złożona z przedstawicieli administracji, przedsiębiorców, ludzi nauki, kultury i sportu wybrała laureatów konkursu spośród nadesłanych przez internautów kandydatur. Wyróżnione mogły zostać osoby, dzięki którym wzrasta rozpoznawalność i wartość polskiej kultury na świecie oraz te, które szczególnie przyczyniły się do promocji polskiej nauki lub odniosły sukces w sporcie. Jury brało pod uwagę dokonania kandydatów i postawy, które przyczyniają się do budowania dobrej opinii o Polakach jako narodzie.

Tytuł Ambasadora w dziedzinie nauki otrzymał Artur Chmielewski, menadżer misji kosmicznych w NASA. W ramach swojej pracy dla NASA JPL Chmielewski przyczynia się do eksploracji kosmosu. Zarządzał między innymi misją, której celem było lądowanie na komecie. 

Ambasadorką polskiego sportu została Patrycja Pacak, mistrzyni świata w akrobacji szybowcowej. Dokonała tego, czego nigdy dotąd nie zrobiła żadna kobieta – zdobyła mistrzostwo świata w dyscyplinie zdominowanej przez mężczyzn.

W dziedzinie kultury tytuł ambasadora odebrał Krzysztof Jabłoński, pianista, który występuje na estradach Europy, obu Ameryk i Azji, wykonując utwory z twórczości Fryderyka Chopina. Jest regularnie zapraszany do prowadzenia wykładów, kursów mistrzowskich oraz udziału w pracach jury międzynarodowych konkursów pianistycznych.

Internauci zdecydowali, że nagrodę publiczności otrzyma Andrzej Bargiel, narciarz, himalaista, pierwszy człowiek, który zjechał na nartach ze szczytu K2 i Broad Peak. Jest tez ratownikiem TOPR.

Nagroda specjalna prezesa KGHM powędrowała do Lindy i Roberta Ollisów, rodziców Michaela Ollisa, sierżanta wojska amerykańskiego, który w 2013 r., w trakcie wspólnych walk w Afganistanie, zginął ratując polskiego żołnierza – Karola Cierpicę. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOBYWATEL JONES – nowy film Agnieszki Holland
Następny artykułMFW ma złe wieści dla światowej gospodarki. Ale podniósł prognozę wzrostu dla Polski