Biskup kaliski Damian Bryl przewodniczył Mszy św. z okazji 30. rocznicy śmierci zasłużonego dla Kępna kapłana – ks. prał. Zbigniewa Rapiora, proboszcza parafii św. Marcina w Kępnie.
Na początku Mszy św. proboszcz ks. kan. Krystian Szenowski zaznaczył, że trzy miesiące był wikariuszem w Kępnie u boku dobrego pasterza ks. prał. Zbigniewa Rapiora.
Homilię wygłosił ks. prał. Jan Majchrzak, który mówił kazanie podczas Mszy św. pogrzebowej ks. Rapiora 11 listopada 1992 r.
Kaznodzieja odwołując się do życiorysu ks. prał. Zbigniewa Rapiora podkreślał, że troską otaczał świątynię, a przede wszystkim dbał o formację duchową parafian, np. gromadził wiernych na nowennach, apelach jasnogórskich, organizował doroczne Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej. – Kościół Jezusa Chrystusa to była jego miłość. Poprzez swoją ofiarną pracę służył Kościołowi – mówił duchowny.
Zaznaczył, że w tamtym czasie przez kraj przetaczała się fala wrogości wobec Kościoła, co dotknęło także ks. Rapiora, który bardzo cierpiał z tego powodu.
Przypomniał, że pogrzeb proboszcza parafii św. Marcina w Kępnie był wielką manifestacją, podczas której żegnały go tłumy wiernych.
Wskazał, że w dzisiejszych czasach także ma miejsce bezczeszczenie świętych wizerunków, niszczenie krzyży. – Czy to nie jest przykrość, jeżeli zdejmuje się krzyż ze ściany, rzuca się nim o ziemię, obraża się Matkę Najświętszą, krzyczy się obelżywe słowa. Czy to jest coś właściwego? Według wielu sądów tak, ale czy to jest normalne? Odpowiedź brzmi: nie. Jeśli my nie będziemy bronić Kościoła to kto to zrobi za nas? Kto powie: tak nie wolno, to się nie godzi, to jest nasza świętość, nie pozwalamy – akcentował ks. Majchrzak.
Stwierdził, że każdy wierzący powinien być dumny z tego, że jest chrześcijaninem. – Po to jest imię chrześcijanin, człowiek Chrystusa. Takie imię otrzymaliśmy na chrzcie świętym i bądźmy z niego dumni – powiedział kaznodzieja.
Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa biskup kaliski podkreślał, że ks. prał. Zbigniew Rapior był ważną postacią dla Kępna w latach 80. i na początku 90.
– Dziękujmy za to dobro, które doświadczyliśmy przez niego, za tę Bożą łaskę, która spłynęła na nas przez jego posługę. Tę wdzięczność wyrażajmy w pięknej pamięci i trosce o jego grób, ale także w modlitwie. Bardzo dziękuję za to, że dzisiaj jesteśmy razem, że możemy wspominać tego kapłana i Bogu za niego dziękować, ale też prosić o to, żeby te prawdy, które głosił mogły dopełnić się w jego życiu i by mógł cieszyć się radością nieba – zaznaczył bp Damian Bryl.
Ks. Zbigniew Rapior urodził się 31 maja 1945 r. w Poznaniu. 24 maja 1969 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Antoniego Baraniaka. Był wikariuszem w Owińskach, Kępnie i parafii katedralnej w Poznaniu, gdzie został sekretarzem i kapelanem abp. Baraniaka, a po jego śmierci abp. Jerzego Stroby.
1 lipca 1983 r. został proboszczem parafii św. Marcina w Kępnie. Był niestrudzony w poszukiwaniu możliwości dotarcia do jak największego kręgu parafian oraz gorliwy i kreatywny w proponowaniu nowych inicjatyw duszpasterskich. Zapoczątkował m.in. zwyczaj majowych Apeli Jasnogórskich przy grocie Matki Bożej oraz środową nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Od 1984 r. organizował doroczne Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej. Z jego inicjatywy powstały Czytelnia i Biblioteka Parafialna, Krąg Wiedzy Religijnej, Zespół Synodalny oraz Rada Duszpasterska. Szczególną duszpasterską troską otaczał młodzież, stał się inspiratorem powstania zespołów młodzieżowych: „Rosarium”, „Jerusalem” oraz grupy oazowej i młodzieżowej grupy piątkowej. Jego dziełem jest budowa kaplicy cmentarnej pw. Wszystkich Świętych rozpoczęta w 1987 r., a poświęcona 25 października 1992 r. przez biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę.
W maju 1987 r. otrzymał od papieża Jana Pawła II tytuł kapelana honorowego Jego Świątobliwości, czyli prałata.
Na przełomie lat 1988/1989 całym sercem zaangażował się w odrodzenie demokratyczne kraju. Użyczał obradującym członkom „Solidarności” pomieszczeń w Domu Katolickim, uczestniczył w wiecach i zebraniach, wspierał powstanie Kępińskiego Komitetu Obywatelskiego.
Zmarł nagle w niedzielę, 8 listopada 1992 r. Pogrzeb odbył się 11 listopada. Spoczął na cmentarzu w Kępnie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS