A A+ A++

ZĄB. Niedzielę w gminie Poronin spędzili młodzi członkowie zespołu Jambo Kids Production z Nairobii. 10-osobowa grupa z Kenii wraz z zespołem Mały Zbójnicek połączona została w ramach Święta Dzieci Gór jako gospodarze jednego tzw. Dnia narodowego. – Nie sądziłam, że przez 8 dni dzieci mogą się tak bardzo zżyć. Przy pożegnaniu wszyscy płakali – mówi Małgorzata Słodyczka, kierownik zespołu Mały Zbójnicek.

Sądecki Festiwal jest miejscem spotkania dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych. Uczestnikami Święta Dzieci Gór są polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne reprezentujące różne grupy etniczne regionów podkarpackich oraz regiony górskie wszystkich kontynentów. W sumie co roku w imprezie uczestniczy ok. 400 dzieci w wieku od 7 do 14 lat.

Przez siedem festiwalowych dni dzieci razem mieszkają, koncertują i jeżdżą na wycieczki, a na koncert finałowy przygotowują wspólny program. – Organizatorzy Festiwalu zgodzili się, by członkowie zespołu z Kenii przyjechali do nas, do Zębu na jeden dzień, zanim odlecą do swojej ojczyzny – opowiada Małgorzata Słodyczka.

Zębianie postarali się, by niedziela była pełna atrakcji. Ojcowie dzieci z zespołu Mały Zbójnicek zadbali o przejażdżki konne, wycieczkę wozami, przejazd wyciągiem na Harendzie, zaprzyjaźniony pensjonat zaoferował obiad, a strażacy z OSP otwarli swoją remizę, by młodzi Kenijczycy mogli posiedzieć w wozach strażackich. Na zakończenie w szałasie na Furmanowej przygotowano ognisko i wspólną zabawę z mieszkańcami oraz zespołami Zbójnicek i Mali Bystrzanie przy muzyce i podhalańskiej i afrykańskiej.

– Wieczorne pożegnanie było bardzo trudne. Wszyscy płakali. Sama nie mogłam uwierzyć, jak bardzo się te dzieci do siebie przywiązały. Świetnie się dogadywały, bo sporo osób mówi po angielsku, a poza tym dla dzieci nie ma czegoś takiego jak bariera językowa. Razem się bawiły, śmiały, tańczyły, grały – komentuje nasza rozmówczymi.

– Do Polski przyleciała niewielka część zespołu Jambo Kids Production, który liczy ok. 50 tancerzy. Na sądecki Festiwal przybyło zaledwie 10 osób: 7 dzieci w wieku od 7 do 13 lat i troje opiekunów. Miało być ich ok. 20, ale tuż przed wyjazdem zaczęły się w Nairobi zamieszki i rząd cofnął im dofinansowanie. Opiekunka zespołu zapożyczyła się dość poważnie, by chociaż tej siódemce dać możliwość przyjazdu do Polski – opowiada nam Małgorzata Słodyczka.

Mieszkańcy gminy Poronin zorganizowali w błyskawicznym tempie zbiórkę – i pieniędzy i darów dla zespołu. Wsparcia udzielił im także organizator Festiwalu – MCK Sokół.

s/ zdjęcia dzięki uprzejmości Zespołu “Zbójnicek”

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRadiowa wizyta w Parku Lisiniec
Następny artykułJeśli to wtorek, to czas na lekturę Obserwatora