A A+ A++

Kędzierzyńsko-kozielscy funkcjonariusze ostrzegają przed oszustwami za metodą „na Blika”. W ostatnich dniach policjanci dostali kolejne zawiadomienie o takim przestępstwie. Oszuści włamując się na konta portali społecznościowych podszywają się pod członka rodziny bądź znajomego prosząc o szybką pożyczkę poprzez udostępnienie kodu Blik. Gdy go otrzymają wypłacają pieniądze z konta oszukanej osoby. Przypominamy o tym, aby nikomu nie udostępniać danych autoryzacyjnych do bankowości elektronicznej.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu w ostatnich dniach zostali powiadomieni o kolejnym oszustwie metodą „na Blika”. Mieszkanka Kędzierzyna-Koźla poinformowała funkcjonariuszy, że włamano się na jej konto na portalu społecznościowym. Osoba podszywająca się pod nią wysyłała wiadomości do jej znajomych z prośbą o pożyczenie pieniędzy poprzez kod Blik. Tłumacząc, że ma problem z aplikacją bankową, a musi opłacić zamówienie. Zapewniając również, że odda pieniądze jeszcze tego samego dnia. Na tę prośbę zareagowała jedna ze znajomych, która sądząc, że pomaga znajomej udostępniła kod Blik z aplikacji bankowej. Jak się później okazało przy jego pomocy przestępca wypłacił z jej konta 1000 złotych.

Oszuści działający metoda „na Blika” włamują się na konta społecznościowe przypadkowych osób. Następnie podszywając się pod właściciela konta rozsyłają do jego znajomych wiadomość z prośbą o szybką pożyczkę niewielkiej kwoty poprzez udostępnienie kodu BLIK. Jednocześnie zapewniają, że szybko oddadzą pieniądze. Preteksty wyłudzenia pieniędzy są różne m.in. brak pieniędzy na jedzenie, opłaty rachunków, konieczność zakupu drogich leków, czy też możliwość zrobienia okazjonalnego zakupu.

Apelujemy o ostrożność! Nie udostępniajmy nikomu kodów BLIK. Jeżeli ktoś poprosi o pożyczkę poprzez portal społecznościowy należy upewnić się czy nie jest to próba oszustwa. Zalecamy kontakt osobisty lub telefoniczny ze znajomym, aby ustalić czy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. W takich sytuacjach nigdy nie działaj pochopnie i stosuj zasadę ograniczonego zaufania.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułByłem głupi. Mój rok z pandemią
Następny artykułUSA – Chiny – Rosja