A A+ A++

Od początku roku nie tylko w urzędzie miasta, ale również w kędzierzyńskich szkołach, przedszkolach, instytucjach kultury, bibliotekach, obiektach sportowych i w miejskich spółkach nie można używać jednorazowych naczyń.

– Powiedzieliśmy: koniec z jednorazowymi talerzami, sztućcami i kubeczkami oraz foliowymi torebkami. Chcemy w ten sposób przyczynić się do ograniczenia produkcji odpadów i przekonywać mieszkańców oraz przedsiębiorców, by również w mniejszym stopniu korzystali z plastiku. Dla dobra nas wszystkich – tłumaczy prezydent Nowosielska.

Kranówka dla radnych

W myśl zarządzenia prezydent jednorazówki muszą być zastąpione wielorazowymi odpowiednikami lub produktami ulegającymi biodegradacji. Dotyczy to również zamawianych usług gastronomicznych. Urząd miasta zrezygnował także z wody w plastikowych butelkach.

– Radni piją teraz kranówkę, której właściwości są takie same jak wody w butelce plastikowej kupionej w sklepie. A miętę, którą dodajemy do wody, hoduję na balkonie swojego gabinetu w ratuszu – tłumaczy prezydent Kędzierzyna-Koźla.

Kaucja na kubki

Miejskie jednostki miały pół roku na przystosowanie się do zmian. Jak tłumaczą urzędnicy, po to, by mogły wykorzystać wszystkie zalegające plastikowe opakowania, za które już zapłaciły. Po ponad tygodniu od wejścia w życie zarządzenia żadna z miejskich jednostek nie zgłaszała problemów z dostosowaniem się do nowych przepisów.

– Prawdziwym dla nas wyzwaniem będą dni miasta lub inne masowe imprezy, na których zużywano najwięcej plastiku. Chcemy, by podczas takich imprez napoje były podawane w kubkach z papieru lub biodegradowalnego materiału PLA – dodaje prezydent Nowosielska.

Wzorem innych miast, takich jak m.in. Wrocław, Kraków czy Poznań, Kędzierzyn-Koźle wprowadzi kaucje na kubki wielorazowego użytku, które będą używane podczas miejskich imprez.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBlokady na granicach. Słowaccy transportowcy chcą niższego podatku
Następny artykułDom przyszłości. Zobacz, jak wkrótce może wyglądać nasze życie