A A+ A++

Komisja Europejska zatwierdziła inwestycję w wysokości ponad 124 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020 na budowę 253-kilometrowego odcinka gazociągu przesyłowego między Leśniewicami a Wronowem, w województwach mazowieckim, łódzkim i lubelskim.

Odcinek ten jest częścią liczącego ponad 300 km gazociągu biegnącego z Gustorzyna do Wronowa.

Komisarz do spraw spójności i reform Elisa Ferreira podkreśliła, że projekt jest konkretnym przykładem wsparcia polityki spójności na rzecz bezpieczeństwa energetycznego w Europie.

“W znaczący sposób przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez dywersyfikację źródeł dostaw gazu oraz umożliwi eksport gazu do Litwy, Słowacji i Ukrainy. To konkretny symbol unijnej solidarności między państwami członkowskimi UE a Ukrainą, wzmacniający połączenia i poprawiający nasze ogólne bezpieczeństwo” – zaznaczyła komisarz.

Projekt ten znajduje się na 4. liście projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI) i jest częścią Korytarza Północ-Południe w Polsce Wschodniej, będącego ważnym elementem szerszego systemu połączeń gazowych w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Ten szerszy system obejmuje połączenia do Baltic Pipe (łącząc go z Danią) oraz do terminalu LNG w Świnoujściu, umożliwiając dostawy do obszarów zużycia gazu w centralnej i południowo-wschodniej części kraju oraz eksport do krajów sąsiednich poprzez interkonektory z Litwą, Słowacją i Ukrainą.

Projekt przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez zmniejszenie uzależnienia kraju od importu rosyjskiego gazu. Odegra kluczową rolę dla całej UE, zwiększając bezpieczeństwo i dywersyfikację dostaw gazu, przyczyniając się jednocześnie do tworzenia zintegrowanego i konkurencyjnego rynku energii, zgodnie z celami Planu REPowerEU.

Ukończenie projektu powinno nastąpić do grudnia 2023 roku.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł21 marca startujemy z oficjalnym treningiem do Rowerowej Stolicy Polski
Następny artykułThey bought a ghost village in Italy then left it to crumble