Polska ma wyjaśnić przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, dlaczego do tej pory nie poinformowała Komisji Europejskiej o wdrożeniu do prawa krajowego dyrektywy dotyczącej minimalnego opodatkowania dużych korporacji – napisała KE na stronie. Rządowy projekt w tej sprawie jest już w polskim Sejmie.
“Polska ma wyjaśniać przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej dlaczego do tej pory nie poinformowała Komisji Europejskiej o transpozycji do prawa krajowego dyrektywy dotyczącej minimalnego opodatkowania dużych korporacji” – napisano.
Wyjaśniono, że KE podjęła decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej spraw przeciwko Hiszpanii, Cyprowi, Polsce i Portugalii w związku z niezgłoszeniem środków transponujących do prawa krajowego przepisów dyrektywy Rady (UE) 2022/2523 z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii (tzw. dyrektywa w sprawie filaru 2).
“Wszystkie państwa członkowskie były zobowiązane do wprowadzenia w życie przepisów niezbędnych do zapewnienia zgodności z dyrektywą w sprawie filaru 2 do 31 grudnia 2023 r. i do niezwłocznego przekazania Komisji tekstu tych środków. Środki te mają zastosowanie w odniesieniu do lat podatkowych rozpoczynających się 31 grudnia 2023 r.” – podkreślono.
Jak zauważyła Komisja do tej pory prawie wszystkie państwa członkowskie UE wypełniły to zobowiązanie.
“Tylko Hiszpania, Cypr, Polska i Portugalia nadal nie zgłosiły krajowych środków wykonawczych” – podkreślono.
Przypomniano, że w maju 2024 r. Komisja przesłała tzw. uzasadnione opinie w tej sprawie do Hiszpanii, Cypru, Polski i Portugalii.
“Komisja przyznaje, że władze tych państw członkowskich podejmują znaczne wysiłki, aby przyjąć krajowe przepisy wdrażające filar 2, stwierdza jednak, że do tej pory nie zgłosiły one żadnych środków transpozycji. W związku z tym Komisja podejmuje kolejny formalny krok i kieruje sprawy przeciwko Hiszpanii, Cyprowi, Polsce i Portugalii do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z brakiem transpozycji odpowiednich przepisów UE” – napisano.
Rządowy projekt ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych, wdrażający unijną dyrektywę 2022/2523, znajduje się już w Sejmie i został skierowany do I czytania. (PAP Biznes)
jz/ tus/ gor.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS