A A+ A++

Otwarcie konta w rublach, czego domagał się prezydent Rosji Władimir Putin, aby płacić za gaz, naruszyłoby sankcje nałożone na ten kraj przez Unię Europejską – powiedział w Brukseli przedstawiciel Komisji Europejskiej Eric Mamer.

Przypomniał, że zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej, firmy kupujące gaz od Rosji powinny dokonywać płatności w walucie określonej w kontrakcie. W przypadku większości kontraktów na dostawy, które firmy z UE podpisują z Gazpromem, walutą rozliczeniową jest euro lub dolar.

Otwarcie konta w rublach „wykracza poza wskazania, które dajemy państwom członkowskim, na temat tego, co jest dozwolone w ramach reżimu” sankcyjnego – podkreślił Eric Mamer.

Politico: Francja, Niemcy i Włochy chcą uniknąć upokorzenia Rosji, nawet kosztem ukraińskiego terytorium

Odpowiadając na pytanie, co by się stało, gdyby unijne przedsiębiorstwa zdecydowały się zignorować te wytyczne, odparł, że to na „państwach członkowskich spoczywa odpowiedzialność za dopilnowanie, by sankcje były przestrzegane”. Dopytywany, czy państwa członkowskie mogą nie podejmować żadnych kroków wobec swoich przedsiębiorstw, które nie respektowałyby ustalonych restrykcji, rzecznik KE doprecyzował:

– Nie, bo są to działania, które państwa członkowskie muszą podjąć. Państwa członkowskie UE podjęły wspólną decyzję o wprowadzeniu pewnych sankcji. Oznacza to, że są one zobowiązane do przestrzegania tej decyzji, gdyż ma ona moc prawną w Unii – stwierdził.

Jeśli któreś państwo członkowskie tego nie zrobi, to KE miałaby podstawy, by sięgnąć po procedurę naruszeniową – skonkludował Mamer.

Gazprom nie będzie używać gazociągu jamalskiego do tranzytu gazu na zachód

Od kilku tygodni UE nie może również znaleźć kompromisu w sprawie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji, który obejmuje embargo na ropę naftową. Główną przeszkodą w tym procesie są Węgry.

– Niestety, nie udało się dziś osiągnąć porozumienia – powiedział wczoraj szef unijnej polityki zagranicznej Josep Borrell po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE.

Podstawą planowanych działań jest embargo na import ropy naftowej z Rosji. Niektórzy dyplomaci zakładają, że decyzja zostanie podjęta na szczycie UE pod koniec maja. Do tego czasu ambasadorowie UE powinni uzgodnić kompromis. Może to obejmować przyznanie Węgrom, Słowacji i Czechom dłuższego okresu przejściowego przed pełnym wdrożeniem sankcji. Węgry jednak już wcześniej domagały się od UE rekompensaty za straty poniesione w przypadku wprowadzenia embarga na ropę.

Skutki sankcji w Rosji: podrabianie marek i wielka improwizacja

lp/ belsat.eu wg PAP, inf. wł.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTajemnicze pożary w Olsztynie. Kilka zdarzeń w niewielkim odstępie
Następny artykułSpotkanie prezydentów Polski i Węgier. “Nie otrzymujemy unijnego wsparcia dla uchodźców”