A A+ A++

Firmy transportowe muszą upewnić się, czy ich zagraniczni kierowcy wjadą do innych państw UE.

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, 31 marca 2020 r. weszła w życie ustawa przewidująca m.in. przedłużenie okresów ważności wiz krajowych „D”. Polski rząd zgłosił wprowadzenie tego rozwiązania Komisji Europejskiej i innym państwom, aby cudzoziemcy posiadający przedłużone polskie wizy mogli przemieszczać się po obszarze Schengen.

Do czasu poznania stanowiska poszczególnych państw nie stanowi to jednak gwarancji uznania ważności wiz, a tym samym możliwości wjazdu na ich terytorium.

W związku z powyższym, przed rozpoczęciem podróży należy upewnić się czy wjazd na terytorium danego państwa na podstawie przedłużonej wizy będzie możliwy. Dotyczy to np. osób przemieszczających się w ramach czynności zawodowych.

Czytaj więcej w: Przewoźnicy zostaną bez zagranicznych kierowców

Najlepszym źródłem informacji będą służby graniczne poszczególnych państw. Takie postępowanie będzie konieczne do momentu poznania stanowiska państw członkowskich odnośnie uznania przedłużenia polskich wiz.

Obowiązujące od 31 marca specjalne rozwiązania dla cudzoziemców obejmujące m.in. przedłużenie z mocy prawa okresów pobytu i ważności wiz krajowych jest wyjątkowe i zostało wprowadzone w związku z koniecznością maksymalnego ograniczenia bezpośredniej obsługi klientów przez administrację państwową w obliczu panującej epidemii. Dlatego przedłużenie okresu ważności wizy nie będzie wiązało się z umieszczeniem w dokumencie podróży cudzoziemca nowej naklejki wizowej.

Rzecznik prasowy Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak zaznacza, że urząd będzie publikować dalsze komunikaty w tej sprawie.

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie – bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami “Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEkspert: “Nos jest naturalnym filtrem i zatrzymuje ponad 60 proc. patogenów”
Następny artykułKolej kością niezgody? Którędy pojadą pociągi?