Miniony tydzień był świadkiem wielu wydarzeń w Polsce i na świecie. My prezentujemy najważniejsze z nich.
Inflacja znów w górę
W środę Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał najnowsze dane dotyczące inflacji w Polsce. Inflacja konsumencka wyniosła 13,9 proc. w ujęciu rocznym w maju 2022 r. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,7 proc.
Opozycja konsekwentnie obwinia rząd za wciąż rosnące ceny. Premier Morawiecki argumentuje, że za wysoką inflację odpowiadają pandemia koronawirusa oraz wojna na Ukrainie.
Gorąco na linii Polska-Izrael
W czwartek Izrael podjął decyzję o wstrzymaniu wycieczek szkolnych do Polski w odpowiedzi na decyzję władz Warszawie ws. zakazu uzbrojenia służb ochraniających uczniów.
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński napisał na Twitterze: “W grudniu 2021 r. przekazaliśmy stronie izraelskiej, że wznowienie wyjazdów zorganizowanych grup młodzieży do Polski (zawieszonych od 2020 r. z powodu obostrzeń pandemicznych) wymaga zmiany ich formuły – i że proponujemy przystąpić do negocjacji nowej umowy w tej sprawie” – napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
Wizyta w Kijowie
W czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi oraz prezydent Rumunii Klaus Iohannis złożyli wizytę w stolicy Ukrainy, gdzie spotkali się z prezydentem tego kraju Wołodymyrem Zełenskim.
Najważniejszą kwestią ogłoszoną podczas rozmowy z mediami było wyrażenie poparcia dla nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. W imieniu wszystkich przywódców taką deklarację złożył prezydent Francji Emmanuel Macron.
Macron obiecał również, że Francja dostarczy Ukrainie sześć dodatkowych dział Cezar dalekiego zasięgu, które mają pomóc w odparciu rosyjskich ataków w Donbasie. Obecnie ukraińska armia korzysta z dwunastu sztuk tego sprzętu.
Decyzja ws. KPO
W piątek ministrowie finansów UE zaakceptowali polski Krajowy Plan Odbudowy. Z prawnego punktu widzenia procedura zatwierdzania polskiego Planu dobiegła końca. Ale pieniądze trafią do Polski dopiero wtedy, gdy KE uzna że Warszawa spełniła kryteria tzw. kamienie milowe.
Ukraina ze statusem kandydata
W piątek Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała wniosek o nadanie Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Podczas wystąpienia w Brukseli informację przekazała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.
TOP 5 portalu DoRzeczy.pl
1. Rząd likwiduje słynne świadczenie. Polacy zadowoleni
2. Watykan odwołał procesję Bożego Ciała. Wiadomo dlaczego
3. Niemcy robią interesy, a Polska ma być przegrana?
4. “Koniec z Guyem Verhofstadtem!” i koniec z Różą Thun?
5. Jak zakończyć wojnę na Ukrainie? Minister obrony Chin odpowiada
A na deser rysunkowe podsumowanie tygodnia Cezarego Krysztopy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS