A A+ A++

W Kcyni od 2017 roku działa grupa niezwykłych ludzi z niecodzienną pasją kąpieli w zimnej wodzie. To Ice Team Morsy Kcynia. Dziś w Wąsoszu oficjalnie rozpoczęli sezon 2024/2025. 20 osób, z uśmiechem na twarzy, weszło do zimnej wody by uwolnić endorfiny, zadbać o swoje zdrowie i cieszyć się swoim towarzystwem. Spotykać się będą w niedziele, ale nie tylko… Jak mówią, moda na morsowanie jest zjawiskiem pozytywnym, jednak należy się odpowiednio do niego przygotować.

Ice Team Morsy Kcynia

– Kąpieli zażywamy w różnych akwenach wodnych w regionie. Kąpiemy się wspólnie z zaprzyjaźnionymi grupami morsów i oprócz wchodzenia do wody, jest to znakomity czas spędzany na świeżym powietrzu, często integracja przy ognisku i aktywny relaksu – mówią kcyńskie morsy.
Grupa działa od 2017 roku. Nie jest sformalizowana, a stały kontakt zapewniają jej m.in. komunikatory społecznościowe. Skupia ludzi, którzy oprócz pasji kąpieli w zimnej wodzie, po prostu cieszą się swoim towarzystwem i lubią spędzać czas razem. 
Przygodę z morsowaniem zaczęłam w 2020 roku, czyli to już 4 sezon. Polepszyło mi się ogólny stan mojej skóry, podczas zimnych kąpieli mój organizm wytwarza endorfiny, czyli hormony szczęścia, dzięki któremu jestem zrelaksowana i szczęśliwa. Zauważyłam, że morsowania super wpływa na różne stany zapalne w moim organizmie i różne dolegliwości związane z żylakami na nogach. I oczywiście spotkania z fajnymi ludźmi, to też jest bardzo ważne – mówi członkini grupy pani Marzena. 

Integracja 
Morsowanie to nie tylko wspólne wyjazdy i wejścia do zimnej wody. To także integracja, która jak pokazują kcyńskie morsy, jest bardzo ważna. Grupa bierze udział w zlotach, akcjach charytatywnych, ale również wspólnie świętuje np. 11 listopada, Nowy Rok czy Andrzejki. Rok rocznie włącza się również w granie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 
W 2019 roku grupa miłośników morsowania z klubu Ice Team Morsy Kcynia przyłączyła się do bicia rekordu Gniezna w morsowaniu. 
– Wspólne morsowanie wielu klubów było połączone z akcją charytatywną dla chorego chłopca, 14 letniego Dawida, który cierpi na zanik mięśni a zebrane środki finansowe w 100 procentach zostały przekazane na leczenie Dawida – wspominają członkowie grupy. 
W 2019 roku i rok później w 2020 roku, morsy z Kcyni silną reprezentacją uczestniczyły w wielkim zjeździe ponad 6.000 morsów w Mielnie. 
– W 2020 roku grupa ponad czterdziestu morsów z Kcyni uczestniczyła w XVII Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie. Zlot Morsów pokazał, że morsy i foczki najlepiej bawią się nad morzem! 6 tysięcy uczestników brało udział w wyjątkowych atrakcjach przygotowanych specjalnie z tej wyjątkowej okazji i wśród nich, obecna była młoda, ale już wtedy liczna grupa Ice Team Morsy Kcynia – opowiadają kcyńskie morsy – Wspaniałym wydarzeniem wizualnym była parada i prezentacja grup morsów z całego kraju i zagranicy. Eksplozja entuzjazmu, energii, uśmiechu towarzyszyła nie tylko morsom i foczkom, ale i licznie przyglądającej się publiczności. Zlot przebiegał pod hasłem „Miedzygalaktyczny Zlot Morsów”. Punktem kulminacyjnym była oczywiście uroczysta kąpiel w Bałtyku. Pogoda nie była zimowa, ale kąpiel była orzeźwiająca. Spotkanie w Mielnie było doskonałą okazją do integracji sympatyków zimnych kąpieli i dobrej zabawy.
W tym samym roku ponad 600 morsów weszło do wody w Chomiąży Szlacheckiej, w tym morsy m.in. z Gniezna, Włocławka, Janowca, Pakości i Kcyni. Przyjaźń między ekipami jest widoczna od lat. Morsy z Kcyni odwiedzają sąsiadów, a okoliczne ekipy przyjeżdżają na zaproszenie i do nich. 
– Morsowanie daje mnóstwo energii, kopa na cały tydzień. Kto raz wejdzie, będzie próbował znowu i znowu, i znowu. Morsy kochają jak coś się dzieje, jak jest wesoło, nie znają nudy. Bawią się zawsze wspaniale! – mówi pani Agnieszka.  
Rozpoczęcia sezonu mają miejsce zwykle w październiku – listopadzie. Sezon 2022 morsy z okolicy rozpoczynały w Gąsawie. Do wody weszli przedstawiciele klubów: Morsy Gąsawa, Ice Team Morsy Kcynia, Morsy Temidy Janowiec Wielkopolski, Goplanie Morsy Kruszwica, Bydgoski Klub Morsów, Morsowisko Żnin, Morsy Gniezno, Kołobrzeski Klub Morsów, Morsy Szubin.
Po kąpieli, uczestnicy mogli skorzystać z saunobusa, zjeść ciepły posiłek oraz bawić się na gąsawskiej plaży do północy przy dźwiękach Disco Mors.
Noworoczne spotkania również odbywają się w różnych lokalizacjach. W tym roku, 2 stycznia, wspólne morsowanie miało miejsce w Sępólnie Krajeńskim.
– Tradycyjnie w pierwszy dzień roku na zaproszenie klubu Lodołamy nad jeziorem w Sępólnie spotkali się miłośnicy zimowych kąpieli, Kormorany z Kamienia Krajeńskiego, Łobżenicki Klub Morsa, Krajeńskie Morsy “Przerębel” oraz Ice Team Morsy z Kcyni. Po wyjściu z wody wszyscy spotkaliśmy się przy ognisku i rozpoczęła się biesiada. Czekał na nas rozgrzewający żurek, barszcz i bigos, a na deser wielki tort i oczywiście lampka szampana – opowiadają członkowie klubu. 
Przed kcyńskimi morsami kilka miesięcy wspólnej przygody. Drzwi grupy stoją otworem przed nowymi śmiałkami, którzy chcieliby spróbować kąpieli nie latem, a w porze jesienno – zimowej. 

Morsowanie, zalety i wady 
Morsowanie to nic innego, jak zanurzanie ciała w zimnej wodzie, np. jeziora, morza, rzeki albo innego zbiornika wodnego. Za zimną uznaje się zwykle wodę o temperaturze 7–12°C. Morsowanie oznacza zanurzanie się w zimnej wodzie, ale bardziej doświadczone osoby również w niej pływają. Zazwyczaj morsowanie trwa od 3 do 5 minut, choć osoby doświadczone są w stanie przebywać w zimnej wodzie znacznie dłużej, nawet kilkanaście minut. Morsowanie bardzo często jest aktywnością uprawianą grupowo. 
Kontakt skóry z zimną wodą jest dla organizmu stresem i może skutkować zmianą rytmu serca. Wszystko w reakcji obronnej naszego organizmu, która powoduje, że naczynia krwionośne w skórze obkurczają się, aby zminimalizować utratę ciepła z organizmu. Oszczędza to ciepło, ale powoduje, że więcej krwi przemieszcza się do klatki piersiowej, obciążając serce. Czy w związku z tym nie należy morsować? Jak twierdzą lekarze wszystko należy robić z głową i przestrzegać zasad. Nie chodzi nam przecież o zdjęcie w mediach społecznościowych, ale o poprawę zdrowia i bezpieczną kąpiel. 
Istnieje kilka zasad, których przestrzeganie zwiększa bezpieczeństwo morsowania. Po pierwsze, rozpoczęcie morsowania jesienią może pomóc przyzwyczaić organizm do coraz zimniejszej wody. Po drugie, nie powinno się morsować w pojedynkę. Osoba początkująca powinna zaczynać morsowanie z kimś doświadczonym. Należy wziąć pod uwagę, że nawet osoby, które morsują od jakiegoś czasu, mogą doświadczyć nagłych, niebezpiecznych sytuacji i potrzebować pomocy innej osoby. Po trzecie, bezwzględnie należy rozgrzać się przed wejściem do wody. Rozgrzewka powinna być odpowiednio dostosowana i obejmować trening aerobowy, angażując wiele mięśni. Można np. truchtać przez kilkanaście minut lub robić przysiady, podskoki czy pajacyki. Po czwarte, osoby początkujące nie powinny zanurzać głowy ani twarzy w wodzie, a pierwsze zanurzenie powinno trwać maksymalnie 3 minuty. Po piąte, należy zadbać o odpowiedni strój oraz zabezpieczenie stóp, aby uniknąć urazów. Osoba morsująca, wchodząc do zimnej wody, może nie poczuć pod stopami ostrego przedmiotu np. szkła. Po szóste, wszystko należy robić z głową, zwracać uwagę na swoje samopoczucie i w razie jakichkolwiek niepokojących objawów natychmiast wyjść z wody. Nigdy nie należy morsować po spożyciu alkoholu. Oczywiście trzeba także pamiętać, że przebywanie w grupie często sprzyja współzawodnictwu i w tym przypadku jest niezmiernie ważne, by nigdy nie licytować się “kto dłużej wytrzyma”. 
Morsowanie to z pewnością piękna przygoda oraz sposób na zdrowie. Nie od dziś wiadomo, że zimno, wykorzystywane z powodzeniem m.in. w rehabilitacji, ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz działa zbawiennie na tkanki stawów. Krioterapia przyspiesza metabolizm, pozwala spalić zbędne kalorie, a dodatkowo zmniejsza stres, obniżając poziom kortyzolu. 
Na pewno trzeba w tym wszystkim zachować zdrowy rozsądek, słuchać własnego organizmu i można próbować morsować! 

Ewa Hałas 
 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSOKQUIZ – 14 listopada
Następny artykułZP.272.38.2024 Wykonanie dokumentacji projektowej rozbudowy drogi powiatowej nr 2643G Silno – Gockowice do granicy z powiatem Tucholskim