Do końca listopada ogłoszone zostaną wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej rewitalizacji budynku po młynie przy ul. Podgórnej 3 w Kcyni i nadanie mu nowych funkcji społeczno-kulturalnych. Do ratusza wpłynęło łącznie 10 prac. Aktualnie każdej z nich bacznie przygląda się komisja konkursowa.
W jej skład weszli Wojciech Niemczyk pełniący funkcję Burmistrza Kcyni – przewodniczący Komisji konkursowej oraz członkowie: Jan Kurant – przewodniczący Rady Miejskiej, Magdalena Wyczańska-Jabłkowska – przewodnicząca Komisji Gospodarki Mieszkaniowej, Porządku Publicznego, Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Socjalnych, Aleksandra Dzięciołowska – kierowniczka Referatu Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miejskiego w Kcyni, mgr inż. arch. Adam Zieliński, Kamila Okrutnik – projektant wnętrz, Daria Kieraszewicz – przewodnik po Bydgoszczy i regionie, specjalistka z zakresu tworzenia produktów turystycznych, Anna Duda-Nowicka pracownik Referatu Edukacji, Promocji, Sportu i Kultury Urzędu Miejskiego – sekretarz komisji konkursowej. Przypomnijmy, że na kilka dni przed śmiercią konkurs ogłosił śp. burmistrz Marek Szaruga.
Powstanie budynku datowane jest na ok. 1880 r., zaś uruchomienie młyna, którego właścicielem był M. Buśkiewicz – na 1931 r. (data ustalona na podstawie karty adresowej zabytku nieruchomego). W czasie okupacji i po wojnie służył do przemiału zboża dla ludności wiejskiej i miejskiej. W 1953 r. przejęty był przez Centralę Rolniczą “Samopomoc Chłopska” Zarząd Młynów Gospodarczych. Do 1999 r. działał tam młyn elektryczny. W grudniu 2019 r. na mocy użyczenia przekazano do zabezpieczenia i translokacji do Młyna Papierni w Barlinku pięć urządzeń. Powierzchnia jego zabudowy wynosi blisko 400 mkw.
Po wielu latach budynek będzie miał szansę odzyskać dawny blask i służyć kolejnym pokoleniom kcynian w zupełnie nowym wymiarze. W ramach jego kompleksowej rewitalizacji planowane jest utworzenie pomieszczeń na potrzeby Izby Pałuckiej, Izby Pamięci prof. Jana Czochralskiego, przestrzeni przeznaczonej na prowadzenie warsztatów artystycznych, mniejszych koncertów, pomieszczeń z przeznaczeniem na działalność kawiarni/restauracji/punktu gastronomicznego, a także utworzenie inkubatora spożywczego – nowoczesnego zaplecza do produkcji gastronomicznej. Innymi słowy ma być to miejsce tętniące kulturą i historią, przyciągające turystów, umożliwiające integrację społeczną oraz promujące lokalne produkty.
Celem konkursu jest wyłonienie najlepszej koncepcji architektonicznej rewitalizacji kolejnej już wizytówki miasta. Osoby, które podjęły się tego niełatwego wyzwania musiały zwrócić szczególną uwagę na rozwiązania dotyczące elewacji budynku, pokrycia dachowego, a także zagospodarowanie obiektu z podziałem na strefy funkcjonalne na każdej z kondygnacji wraz z rozwiązaniami bryłowymi i aranżacją reprezentacyjnych przestrzeni. Ogłoszenie wyników nastąpi do końca listopada br. Zwycięzca/cy mają szansę na nagrodę finansową w kwocie 10.000 zł brutto.
Dodajmy, że projekt związany z rewitalizacją budynku po młynie jest ujęty w Strategii ZIT BydOF (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego), w którego skład wchodzi Kcynia. W przyszłości inwestycja może zostać wdrożona w życie dzięki funduszom unijnym, pochodzącym właśnie z tego porozumienia.
Justyna Kulpińska
Autor: Pałuki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS