A A+ A++

Towarzystwo Historyczne w Kcyni wraz z zaprzyjaźnionymi grupami rekonstrukcyjnymi m.in. z Koszalina, Torunia i Bydgoszczy, przygotowało i przeprowadziło wspaniałą, porywającą rekonstrukcję operacji „Market Garden”. Była to zarazem siódma już edycja Nocy Muzeów na kcyńskim dworcu PKP, która tym razem zadedykowana została wydarzeniom z września 1944 roku. Była to największa operacja powietrzno-desantowa w czasie II wojny światowej. Jej powodzenie miało otworzyć wojskom alianckim drogę do Niemiec i skrócić wojnę o pół roku. W inscenizacji udział wziął Burmistrz Kcyni Mateusz Stachowiak oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy i turyści. Kto nie był, niech żałuje!

– Poprzez organizację VII już edycji Nocy Muzeów chcemy przybliżyć społeczeństwu, głównie dzieciom i młodzieży historię operacji Market Garden, w szczególności sylwetki żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po sukcesie organizacyjnym poprzednich edycji chcemy ten pomysł kontynuować – mówił kilka tygodni temu prezes towarzystwa Piotr Dąbrowski, pomysłodawca i jeden z inicjatorów Nocy Muzeów w Kcyni. – Z roku na rok program naszego wydarzenia jest coraz bogatszy, a uczestników coraz więcej. Jest to nie tylko żywa lekcja historii, okazja do namacalnego kontaktu z historią i przeszłością, ale także wydarzenie na skalę wojewódzką promujące naszą gminę. W organizację zaangażowane są różne środowiska – instytucje i placówki oświatowe, udział bierze młodzież szkolna, ale także inne grupy rekonstrukcji historycznej i stowarzyszenia. Wpisujemy się także w ten sposób w ogólnopolski trend organizowania nocy muzeów – dodaje.

Kcyńska Noc Muzeów zorganizowana została wzorem lat poprzednich na terenie nieczynnego dworca kolejowego w Kcyni, którego pomieszczenia zostały oddane w użytkowanie przez THK.

Już w przeddzień, w późnych godzinach popołudniowych, na ulicach miasta można było wypatrzeć sprzęty, samochody i żołnierzy w umundurowaniu wojennym. To grupy, które przyjechały do Kcyni na zaproszenie THK dzień wcześniej.

Punktualnie o 15.00 widzów przywitał prezes Stowarzyszenia i inicjator całego zamieszania, Piotr Dąbrowski. Po nim głos zabrał Burmistrz Kcyni.

Witam w to sobotnie popołudnie wszystkich przybyłych na rekonstrukcję. Składam serdeczne podziękowanie za organizację kolejnej edycji Nocy Muzeów. To przedsięwzięcie na stałe wpisało się do kalendarza naszych ofert kulturalnych, promując i kreując przy tym pozytywny wizerunek naszego miasta. Zapewniam o dalszym wsparciu ze strony samorządu – powiedział burmistrz Mateusz Stachowiak.

Wystrzały, efekty dymne, pojazdy, wszystko to wprowadziło widzów w klimat i okoliczności operacji „Market Garden”, która rozpoczęła się 17 września 1944 roku. Była to największa operacja powietrzno-desantowa w czasie II wojny światowej. Jej powodzenie miało otworzyć wojskom alianckim drogę do Niemiec i skrócić wojnę o pół roku. Żołnierze łączności i artylerii przeciwpancernej z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej walczyli u boku Brytyjczyków od pierwszego dnia operacji. Jeśli chodzi o Polaków to główny zrzut polskich spadochroniarzy nastąpił dopiero 21 września. Zrzut odbył się w innym miejscu niż zakładano w planie operacji.  Rekonstrukcja na kcyńskim dworcu to zacięte walki Polaków z Niemcami. Pokazanie ogromnych strat w ludziach i radości mieszkańców wyzwalanych z rąk okupanta terenów Holandii.  

– Szanowni Państwo, ta impreza była przygotowywana przez nas przez przeszło pół roku, a sam pomysł zrodził się rok temu. Zgromadzenie eksponatów, strojów i przygotowanie Nocy Muzeów wymagało dużo trudu, pracy i czasu, który poświecili członkowie THK – mówił Piotr Dąbrowski

Szczególne podziękowania otrzymał wiceprezes Henryk Kitkowski, który mimo ciężkiej choroby pomógł w organizacji i dotarł osobiście na inscenizację.

– Przyjechały do nas grupy z Koszalina Grupa Projekt Koszalin, Samodzielna Grupa Rekonstrukcji Historycznej Toruń, otrzymaliśmy od was bardzo duże wsparcie w doborze umundurowania zwłaszcza w kwestii spadochroniarzy i organizacji imprezy. Grupa ZHR Bydgoszcz Rekonstrukcji Historycznej z Bydgoszczy, z którą od lat współpracujemy. Noc muzeów zawsze odbywa się w maju, ale w tym roku byliśmy z ZHR oddać hołd żołnierzom pod Monte Cassino, stąd zmiana terminu imprezy na czerwiec. Na koniec chce podziękować członkom THK za wsparcie, pomoc i uczestnictwo – dodał Prezes.

Po rekonstrukcji zwiedzić można było siedzibę Towarzystwa na kcyńskim dworcu oraz przejechać się drezyną po torach kolejowych.

Towarzystwo Historyczne pozyskało na cel organizacji wydarzenia środki finansowe pochodzące z budżetu gminy Kcynia oraz Zarządu Powiatu Nakielskiego, w ramach otwartych konkursów ofert, które ogłoszone zostały pod koniec ubiegłego roku. Oprócz inscenizacji z udziałem grup rekonstrukcyjnych, zakupiono elementy umundurowania i wyposażenia sylwetek żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

– W ramach swojej działalności Towarzystwo organizuje przedsięwzięcia edukacyjne propagując wiedzę z zakresu historii regionu, Powstania Wielkopolskiego i II wojny światowej. Skupia się na promocji wiedzy o I Kompanii Kcyńskiej oraz Batalionie Obrony Narodowej. W tym celu zrealizowało już w przeszłości projekty obejmujące m.in. lekcje w szkołach, rajdy rowerowe i spacery tematyczne, historyczną grę terenową przeprowadzoną na terenie zrewitalizowanych przez członków THK schronów z czasów II wojny światowej. Towarzystwo nagrało także film dedykowany wyzwoleniu Kcyni w noc sylwestrową 1918 roku, zorganizowało już, wliczając dzisiejszą 7 edycji Nocy Muzeów, jak również było współorganizatorem inscenizacji historycznej na 100-lecie wybuchu powstania. Mimo krótkiego okresu funkcjonowania może pochwalić się wieloma już realizacjami – mówi Julita Kitkowska z THK.

Imprezę w Kcyni honorowym patronatem objął oraz dofinansował  Wojewoda Kujawsko – Pomorski Michał Sztybel. Finansowe wsparcie popłynęło również z banków oraz przede wszystkim z dotacji, pozyskanych przez THK w konkursach ofert ze środków budżetowych gminy Kcynia i Zarządu Powiatu Nakielskiego.  

Przypomnijmy, w 2023 roku na noc muzeów Towarzystwo Historyczne w Kcyni przygotowało inscenizację przedstawiającą historię aresztowania, przesłuchania na posterunku milicji i odbicia żołnierzy wyklętych. W pomieszczeniach budynku dworca widzowie mogli obejrzeć stałe wystawy poświęcone Powstaniu Wielkopolskiemu, okresowi z początku II wojny światowej i kolejnictwu. Szczególne miejsce w trakcie wydarzenia znalazła wystawa poświęcona profesorowi Janowi Czochralskiemu w 70. rocznicę jego śmierci.

Wprawdzie kolejna Noc Muzeów dopiero za rok, ale siedzibę Towarzystwa po wcześniejszym umówieniu się, można odwiedzać przez cały rok. Członkowie THK zachęcają także do przekazywania eksponatów na rzecz izby pamięci, którą utworzyli w pomieszczeniach dworca.

Ewa Hałas (zdjęcia Ewa Hałas) 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułНа наступны саміт за мір для Украіны могуць паклікаць Расею
Następny artykułNajnowsze obrazy księżyca Io z nowego teleskopu LBT wyglądają tak dobrze jakby robiono je z sondy kosmicznej