A A+ A++

Europoseł PO Radosław Sikorski w niewybrednych słowach skomentował na Twitterze wpis eurodeputowanej Solidarnej Polski Beaty Kempy. “Walnij się w zatłuszczony łeb” – napisał w pewnym momencie polityk PO.

“Oczekiwałbym współpracy”

Do kłótni między polskimi europosłami odniósł się w Polsat News Kazimierz Michał Ujazdowski.

– Myślę, że każdy normalny człowiek jest tym zgorszony. Oczekiwalibyśmy od polskich członków Parlamentu Europejskiego, że będą zajmować się tym co istotne dla Polski i będą podejmować współpracę ponad podziałami – powiedział. 

ZOBACZ: “Walnij się w zatłuszczony łeb”. Sikorski odpowiedział na wpis Kempy

– Można prowadzić ostry spór polityczny nie odbierając rywalowi godności i nie naruszając jego dóbr osobistych – przypomniał senator. 

– To, że Kaczyński wyprawia rzeczy barbarzyńskie i godne potępienia, nie oznacza żebyśmy mieli robić to samo – dodał.

“Toczymy spór w złej sprawie”

Pytany przez prowadzącego program o spór Polski z Unią Europejską, stwierdził, że nie jest w tej sprawie optymistą.  

– Popierałbym każdy polski rząd, jeśli spór dotyczyłby obywateli, czy dobra państwa – powiedział. Tymczasem według niego, obecna sytuacja “to nie jest  spór między państwem a Unią Europejską”. – To jest konflikt między partią, która zapanowała nad sądownictwem i zniszczyła jego niezależność, a UE – stwierdził.

ZOBACZ: Unijny szczyt w Brukseli. Mateusz Morawiecki poruszy kwestię KPO

– Toczymy spór w złej sprawie nie mającej nic wspólnego z suwerennością, z interesem obywateli, z interesem państwa – dodał. 

– Ten spór jest po to, żeby utrzymać panowanie polityczne nad sądownictwem w Polsce – podkreślił. 

Według niego “straty są ewidentne”. – Nie mamy przez to środków na odbudowę gospodarki po pandemii, które ma już kilkanaście państw europejskich – przypomniał.

“Grozi nam marginalizacja”

Według niego przedmiotem sporu nie jest tylko orzeczenie TK. – Liderzy UE muszą patrzeć na całość tego, co się stało w Polsce. Na ten kompleks działań, które oznaczają przejęcie całkowitej kontroli nad sądownictwem przez partię rządzącą – powiedział.

– Premier Morawiecki i Jarosław Kaczyński liczą na to, że część państw UE cofnie się w obawie przed dalszą eskalacją konfliktu – stwierdził.

Tymczasem jak przypomniał, “są w UE kraje, które nie chcą obecności polski w UE”. Jako przykład podał kraje Beneluksu.

ZOBACZ: Sondaż CBOS: 90 proc. badanych popiera członkostwo w UE

Jednak według niego nie jest możliwe wyrzucenie Polski z UE.

– To co nam grozi to nie jest wyjście z UE, tylko marginalizacja. Sytuacja, w której będąc w UE, nie będziemy nic znaczyli – przestrzegł.

WIDEO: Kazimierz Michał Ujazdowski w programie “Graffiti”

“TK osłania destrukcyjną politykę rządu”

Ujazdowski odniósł się również do argumentacji partii rządzącej, że odpowiedniki TK w innych krajach EU podważały w przeszłości różne orzeczenia TSUE. Według niego “mają do tego prawo”.

– Tylko w przeciwieństwie do sądów konstytucyjnych Francji i Niemiec, które orzekają raz a dobrze ws. zgodności traktatów z ich konstytucjami, my mamy do czynienia z już trzecim orzeczeniem, w którym chodzi o osłonę politycznego panowania nad sądownictwem – powiedział.

ZOBACZ: Spór Polski z instytucjami UE. Witold Waszczykowski: prawo europejskie jest naszym asem w rękawie

– Tamte sądy rozstrzygając o zgodności traktatów z konstytucją, nigdy nie czyniły tego po to, by złamać własny wymiar sprawiedliwości – stwierdził. 

– Toczyły spor w poważnych i czytelnych kwestiach, klarownych dla interesów państwa i interesów obywateli – dodał. Przypomniał orzeczenie niemieckiego sądu, który zakwestionował unijny program spłaty długów Grecji. – To było orzeczenie w imieniu dobra niemieckiej gospodarki i obywateli – zauważył.

– W przypadku Polski mamy do czynienia z Trybunałem Konstytucyjnym, który osłania destrukcyjną politykę rządu. To nie ma nic wspólnego z suwerennością i konstytucją – stwierdził.

“Udawanie zmian”

Senator przekazał, że liczy na to, że Polska porozumie się z UE. – Kluczowe jest dobro kraju i przyszłość naszej gospodarki – powiedział. 

– Jako obywatel i polityk liczę na to, że dojdzie do kompromisu – stwierdził. – Chociaż nie akceptuję tej władzy, życzę tego Polsce. Pogłębianie konfliktu będzie jednym wielkim nieszczęściem – dodał. 

Według niego wszystkie zapowiedzi zmian, mi.in likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN, “to będzie raczej udawanie zmian”. 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda: to Komisja Europejska i TSUE naruszają zasadę praworządności wobec Polski

– W języku piłkarskim nazywa się to markowaniem gry. Pewnie Izba Dyscyplinarna zostanie zlikwidowana, ale podtrzymany będzie ten system pełnego panowania nad sądownictwem – kontrola nad KRS, nad samorządem sędziowskim, nad Sądem Najwyższym i łączenie funkcji Prokuratora Generalnego z Ministrem Sprawiedliwości – przekazał. 

– W tej chwili rząd prowadzi kraj to kompletnego nieszczęścia, wiec trzeba się z tej drogi wycofać – dodał.

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

dk/Polsatnews.pl/Polsat News

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGaraż w ogniu
Następny artykuł“Gdy wariat weźmie nóż będą udawać niewiniątka. Skandalem krytyka fryzury”