A A+ A++

Różaniec święty jest jedną z najważniejszych modlitw w tradycji katolickiej, od wieków praktykowaną przez wiernych na całym świecie. Różaniec to nie tylko jedna z form modlitwy, ale także narzędzie do medytacji nad życiem Jezusa i Maryi. Przez codzienne refleksje nad tajemnicami różańca, różaniec pomaga wierzącym pogłębiać więź z Bogiem.

Tajemnice różańca świętego. Jak powstały?

Początkowo modlitwa różańcowa składała się z 50 tajemnic (wydarzeń) z życia Jezusa i Maryi, które później stopniowo ulegały zmianom. Tajemnice, które znane są obecnie zatwierdził po soborze trydenckim w XVI wieku papież Pius V. W specjalnie wydanej wówczas bulli wyróżnił trzy części różańca: radosne, bolesne i chwalebne. Zwrócił również uwagę, że tajemnice różańca należy medytować.

W takiej formie różaniec pozostał właściwie bez zmian, poza jednym wyjątkiem. W 2002 roku papież Jan Paweł II zaproponował rozszerzenie tajemnic różańca o tajemnice światła. Choć odmawianie tajemnic światła było tylko propozycją ze strony papieża, została bardzo entuzjastycznie przyjęta w całym Kościele katolickim i do dziś powszechnie praktykowana.

Tajemnice różańca. Jakie?

Tajemnice różańcowe to medytacyjne rozważania nad kluczowymi wydarzeniami z życia Jezusa Chrystusa i Maryi. Podzielone są na cztery grupy, z czego każda zawiera pięć tajemnic. Tajemnice radosne skupiają się na wydarzeniach związanych z narodzeniem Jezusa i jego dzieciństwie. Przypominają o wielkiej radości, jaką niesie wcielenie Syna Bożego, a także o początkowych wydarzeniach Jego życia na ziemi. Wyróżnia się:

  1. Zwiastowanie NMP
  2. Nawiedzenie św. Elżbiety
  3. Narodzenie Jezusa
  4. Ofiarowanie w świątyni
  5. Znalezienie w świątyni

Tajemnice bolesne rozważają mękę i śmierć na krzyżu Jezusa Chrystusa. Skupiają się na cierpieniu, które Syn Boży przyjął na siebie dla zbawienia ludzkości. Uczą pokory, cierpliwości i gotowości do przyjmowania trudności, które niesie życie. Tajemnice bolesne to:

  1. Modlitwa w Ogrójcu
  2. Biczowanie
  3. Cierniem ukoronowanie
  4. Droga Krzyżowa
  5. Śmierć na Krzyżu

Tajemnice chwalebne przypominają o triumfie Jezusa Chrystusa nad śmiercią i chwale jaką zyskał wraz ze swoją Matką, Maryją. Tajemnice te podkreślają nadzieję i radość, wynikającą z Bożej obietnicy życia wiecznego. Oto one:

  1. Zmartwychwstanie Pana Jezusa
  2. Wniebowstąpienie
  3. Zesłanie Ducha Świętego
  4. Wniebowzięcie Maryi
  5. Ukoronowanie Matki Bożej na Królową nieba i ziemi

Tajemnice światła, dodane przez Jana Pawła II uzupełniają dotychczasowy schemat różańca o kluczowe momenty z publicznej działalności Jezusa. Tajemnice te pokazują, jak Jezus przez swoje nauczanie, cuda i sakramenty prowadzi ludzi ku Bogu. Wyróżnia się:

  1. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie
  2. Objawienie siebie na weselu w Kanie Galilejskiej
  3. Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia
  4. Przemienienie na górze Tabor
  5. Ustanowienie Eucharystii

Tajemnice różańca. Kiedy odmawiać?

Różaniec to modlitwa, którą można odmawiać w dowolnym momencie. Można codziennie odmawiać wszystkie tajemnice lub tylko jedną. Nie ma również określonej konkretnej pory dnia, kiedy powinno się go odmawiać. 

Jednak przyjmuje się w tradycji, że każdy z dni tygodnia ma przypisaną konkretną grupę tajemnic różańca. I tak w poniedziałki i soboty odmawia się tajemnice radosne; we wtorki i piątki tajemnice bolesne; w środy i niedziele tajemnice chwalebne; w czwartki tajemnice światła.

Zobacz również:

Bartoszewski w “Graffiti” o urodzinach Milosza Zemana: Sugerowaliśmy prezydentowi, żeby tego nie robił/Polsat News/Polsat News … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDostałeś 14-tkę? Dostaniesz list
Następny artykułPolicjanci uczą dzieci bezpieczeństwa: prelekcja w Mysłowickiej bibliotece