W Szkole Podstawowej nr 5 odbyło się dzisiaj podsumowanie tegorocznej akcji pomocy Polakom ze Wschodu. Uczestniczyły w nim delegacje szkół, które wzięły udział w zbiórce darów dla rodaków mieszkających w Ukrainie. Za bezinteresowne zaangażowanie dziękował dyrekcjom placówek, nauczycielom i uczniom Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.
– Wczoraj obchodziliśmy rocznicę wprowadzenia przez komunistyczny reżim stanu wojennego w Polsce. Dzisiaj, po 42 latach od tych tragicznych wydarzeń żyjemy w wolnym kraju i staramy się pomagać ludziom, którzy z powodu wojny, swojej wolności nie mogą odczuwać w pełni. Serce rośnie, kiedy widać z jakim zaangażowaniem młodzież szkolna włączyła się w tegoroczną akcję. Dziękuję wszystkim organizatorom, koordynatorom i uczestnikom zbiórki również za konsekwencję i systematyczność, która pozwoliła przeprowadzić ją już po raz 23 – mówił Marcin Dmowski.
Radny Kazimierz Bachanek, który przeniósł do Świdnika akcję zapoczątkowaną przez senatora Stanisława Gogacza , podkreślał symboliczne znaczenie darów przekazywanych Polakom na Wschodzie przed świętami Bożego Narodzenia: – Oprócz żywności paczki zawierają bezcenne wartości niematerialne – pamięć i ciepło. Chodzący po polskich domach z wizytą duszpasterską księża opowiadają, że nasi rodacy przechowują je na półkach w widocznych miejscach eksponując umieszczone na nich narodowe barwy. Manifestują w ten sposób swój patriotyzm, ale także wdzięczność za pamięć.
Stanisław Kubiniec, radny i prezes świdnickiego koła Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta podziękował burmistrzowi Marcinowi Dmowskiemu za wsparcie akcji ze strony władz miasta, dyrektorom szkół i młodzieży za zaangażowanie: -Święty Brat Albert mówił – jeśli nie możesz dać dużo, daj mało. Nawet przy niewielkich darach ich ilość sprawia, że składają się na znaczącą pomoc. Niektórzy narzekają na młodzież. Ona jednak, swoją postawą i poświęceniem, czego przykładem były zbiórki w sklepach dowodzi, że w rzeczywistości jest wspaniała.
Radny Aleksander Suski dziękował nauczycielkom Szkoły Podstawowej nr 5, które koordynowały działania młodzieży: To w tej szkole właśnie, dzięki zaangażowaniu nauczycieli w każdej klasie powstała jedna paczka. Byłem zbudowany postawą młodzieży podczas zbiórek organizowanych w sklepach spożywczych. Pamiętajmy, że każde dobro uczynione bliźniemu wraca.
Od 7 lat sztab akcji pomocy Polakom zza wschodniej granicy mieści się w Szkole Podstawowej nr 5. Tu produkty żywnościowe są gromadzone, pakowane i ekspediowane do naszych rodaków. Tomasz Szydło, dyrektor placówki nie ukrywa satysfakcji z tego, że akcja zatacza coraz szersze kręgi: – W tym roku udało się zebrać dary pozwalające na skompletowanie ponad 200 paczek. Tylko w naszej szkole powstało ich ponad 50. Jak zwykle mogliśmy liczyć wsparcie ze strony świdnickiego Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, które przekazało nam trwałe produkty żywnościowej w dużej ilości. Cieszy mnie coraz większa aktywność inne społeczności szkolnych z terenu miasta, co pozwala upowszechnić szlachetną ideę niesienia pomocy Polakom na Wschodzie.
Organizatorami akcji są: Szkoły Podstawowe nr 5, 3, 7, Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło w Świdniku, Urząd Miasta Świdnik, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna oraz Społeczny Komitet Burmistrza Miasta Świdnik Waldemara Jaksona.
Inicjatywa odbywa się pod patronatem senatora RP Stanisława Gogacza oraz burmistrza Waldemara Jaksona.
Last modified: 14 grudnia, 2023
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS