A A+ A++

W Szkole Podstawowej nr 5 odbyło się dzisiaj podsumowanie tegorocznej akcji pomocy Polakom ze Wschodu. Uczestniczyły w nim delegacje szkół, które wzięły udział w zbiórce darów dla rodaków mieszkających w Ukrainie. Za bezinteresowne zaangażowanie dziękował dyrekcjom placówek, nauczycielom i uczniom Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

– Wczoraj obchodziliśmy rocznicę wprowadzenia przez komunistyczny reżim stanu wojennego w Polsce. Dzisiaj, po 42 latach od tych tragicznych wydarzeń żyjemy w wolnym kraju i staramy się pomagać ludziom, którzy z powodu wojny, swojej wolności nie mogą odczuwać w pełni. Serce rośnie, kiedy widać z jakim zaangażowaniem młodzież szkolna włączyła się w tegoroczną akcję. Dziękuję wszystkim organizatorom, koordynatorom i uczestnikom zbiórki również za konsekwencję i systematyczność, która pozwoliła przeprowadzić ją już po raz 23 – mówił Marcin Dmowski.

Radny Kazimierz Bachanek, który przeniósł do Świdnika akcję zapoczątkowaną przez senatora Stanisława Gogacza , podkreślał symboliczne znaczenie darów przekazywanych Polakom na Wschodzie przed świętami Bożego Narodzenia: – Oprócz żywności paczki zawierają bezcenne wartości niematerialne – pamięć i ciepło. Chodzący po polskich domach z wizytą duszpasterską księża opowiadają, że nasi rodacy przechowują je na półkach w widocznych miejscach eksponując umieszczone na nich narodowe barwy. Manifestują w ten sposób swój patriotyzm, ale także wdzięczność za pamięć.

Stanisław Kubiniec, radny i prezes świdnickiego koła Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta podziękował burmistrzowi Marcinowi Dmowskiemu za wsparcie akcji ze strony władz miasta, dyrektorom szkół i młodzieży za zaangażowanie: -Święty Brat Albert mówił – jeśli nie możesz dać dużo, daj mało. Nawet przy niewielkich darach ich ilość sprawia, że składają się na znaczącą pomoc. Niektórzy narzekają na młodzież. Ona jednak, swoją postawą i poświęceniem, czego przykładem były zbiórki w sklepach dowodzi, że w rzeczywistości jest wspaniała.

Radny Aleksander Suski dziękował nauczycielkom Szkoły Podstawowej nr 5, które koordynowały działania młodzieży: To w tej szkole właśnie, dzięki zaangażowaniu nauczycieli w każdej klasie powstała jedna paczka. Byłem zbudowany postawą młodzieży podczas zbiórek organizowanych w sklepach spożywczych. Pamiętajmy, że każde dobro uczynione bliźniemu wraca.

Od 7 lat sztab akcji pomocy Polakom zza wschodniej granicy mieści się w Szkole Podstawowej nr 5. Tu produkty żywnościowe są gromadzone, pakowane i ekspediowane do naszych rodaków.  Tomasz Szydło, dyrektor placówki nie ukrywa satysfakcji z tego, że akcja zatacza coraz szersze kręgi: – W tym roku udało się zebrać dary pozwalające na skompletowanie  ponad 200 paczek. Tylko w naszej szkole powstało ich ponad 50. Jak zwykle mogliśmy liczyć wsparcie ze strony świdnickiego Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, które przekazało nam trwałe produkty żywnościowej w dużej ilości. Cieszy mnie coraz większa aktywność inne społeczności szkolnych z terenu miasta, co pozwala upowszechnić szlachetną ideę niesienia pomocy Polakom na Wschodzie.

Organizatorami akcji są: Szkoły Podstawowe nr 5, 3, 7, Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło w Świdniku, Urząd Miasta Świdnik, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna oraz Społeczny Komitet Burmistrza Miasta Świdnik Waldemara Jaksona.

Inicjatywa odbywa się pod patronatem senatora RP Stanisława Gogacza oraz burmistrza Waldemara Jaksona.

Głos Świdnika Pomoc Polakom ze Wschodu Szkoła Podstawowa nr 5

Last modified: 14 grudnia, 2023

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUmowy na kolejne dwie inwestycje w gminie Chojnice podpisane
Następny artykułHipochondrycy szybciej umierają